"Какво промени президентът през първата година от мандата си, освен че влезе в заяждане на дребно с НС и избра да бъде политик на днешния ден“, попита днес на прескконференция в Казанлък зам.-председателят на Парламента Емил Христов и добави, че ако и през втората година Румен Радев не направи нещо визионерско ще пропилее надеждата на хората.
На пресконференция на ГЕРБ, проведена днес в пресцентъра на партията в Казанлък, зам. председателят на Народното събрание Емил Христов и народният представител от Казанлък Борис Кърчев, съвместно с кмета на общината Галина Стоянова, обърнаха внимание на няколко основни теми, като главните бяха свързани с вота на недоверие към правителството и отчета на президента Румен Радев.
Според Христов мотивът за вота на недоверие-корупцията, е следствие от разминаването между очакванията на гражданите и работата на институциите. От последните зависи да се направи така, че системата да работи, което от само себе си ще прекрати корупционните практики. Емил Христов изказа мнение, че ако не се върнем назад в миналото, за да проследим генезиса на корупцията, няма да успеем да се справим с нея и че, за да се реши проблемът трябва да се излезе от махленското ниво на обсъждане му и да се проведе сериозен дебат за развитието на институциите в България.
По въпроса с отчета на Президента, Христов изказа съжаление от факта, че Румен Радев нарича Народното събрание „нотариат“ и изрази надежда, че той скоро ще оправдае високия рейтинг, с който е избран на своя пост и от политик на днешния ден ще се превърне в президент на бъдещето, при това не със заяждане, а с открит диалог.
От своя страна Борис Кърчев засегна темата за Истанбулската конвенция. По неговите думи приемането й не би следвало да предизвиква страхове, тъй като тя е ясно насочена към справянето с проблема с насилието срещу жени и домашното насилие, които за съжаление присъстват в нашето общество, въпреки съществуващото законодателство. Кърчев смята, че темата трябва да бъде предложена на широко обсъждане и противниците на конвенцията да зададат своите въпроси, за да могат да се разсеят всички опасения относно приемането й. Евентуалното й отхвърляне обаче, ще доведе до сериозни последствия за България в международен аспект, според Емил Христов.
Кметът на Казанлък Галина Стоянова, оповести, че бюджетът на общината за 2018 г. е реалистичен и добре балансиран, възлиза на 50 милиона лева и е с 5 млн. повече от миналогодишния. Въпреки това, между двете четения, от групата общински съветници на БСП са постъпили предложения за капиталови ремонти, които ще доведат до завишаване на приходната част на бюджета с 463 хил. лева. За Общината остават два варианта - тези приходи да постъпят след завишаване на данъците и таксите, които Общината събира от казанлъчани. Галина Стоянова е категорично против подобни действия. Тя заяви, че покачване на данъците и таксите не е имало през последните шест години и от ГЕРБ няма да гласуват за подобни предложения. Втори вариант за повишаване на приходната част на общинския бюджет е гласуването на „кух“ бюджет, което означава, че несъбираеми реално ще са близо половин милион лева. Стоянова даде пример с подобни практики от минали управления, които бяха оставили над 6 млн. лв. задължения на общината, заради повишени разходи при нарочно завишена, но реано неизпълнима приходна част. Общинската администрация ще остави на общинските съветници да решат кой вариант да изберат, съобщи още Кметът.
Във връзка с бюджета, Кметът Стоянова прочете и част от Бизнес-плана на МБАЛ „Хр. Стамболски“ за 2018 г., където е направен анализ на развитието на болницата за последните 5 години. От изнесеното става ясно, че за този период лечебното заведение значително е подобрило материалното си състояние, подновило е апаратурата, материалната база, качеството на медицинските услуги и е намалило с над 1 млн.лев задълженията към контрагентите си. Според Управителя на МБАЛ Казанлък д-р Кети Манолова, високата оценка за работата си и цялостната модернизация и подобрена инфраструктура на заведението не биха били факт без подкрепата на Община Казанлък. През периода 2016-2017 г. персоналът на заведението е инвестирал 409 хил. лв. за закупуване на апаратура. Това са средства, които са можели да бъдат предоставени на същия персонал във вид на премии.
kazanlak.com