Стилна и силна премиерата на филма за българската мечта „Дамасцена“ на сценариста и продуцент Мария Лалева и режисьора Тодор Анастасов изправи на крака за дълги аплодисменти 500-те зрители в залата на Държавната опера в Стара Загора снощи.
Събитието бе предшествано от откриването на фотоизложба с над 70 кадъра от двегодишния снимачен период на филма, на известния фотограф-художник Гаро Кешишан и изискан коктейл за гостите на премиерата.
Сред тях бяха целият актьорски състав на филма, включително от театрите на Казанлък и Стара Загора, школа "Багатур", съмишленици и приятели на екипа и спонсора на филма – Стоян Христов, собственик на розоварна „Дамасцена“ - Скобелево, който е прототип на главния герой Течо. „Един съвременен български будител“ го нарече в навечерието на Деня на будителите Веселин Плачков – актьорът изпълняващ главната роля на Стефан Стефанов (Течо) и покани колегите си: близо 60 актьори, 300 души снимачен екип и още 1600 статисти – над 2000 участници в мащабната кино-продукция, да излязат символично на сцената за поклон.
Изключителна актьорска игра и незабравими екранни образи представиха младата звезда на българската кино и театрална сцена Симона Халачева, която влюби от пръв поглед публиката в своята героиня - комично-трагичната Гюла; трогателен и силен образ на бащата на Течо прави легендата в киното ни Любен Чаталов, а „злодеят“ в историята е брилянтно развит като събирателен образ на близо 50 години българска историческа лъжа и хладнокръвна метаморфоза, от проницателния Димитър Баненкин. Метафоричен контрапункт на „лудия“ мечтател и сляп за безкрайните си житейски "смърти" и фалити Течо, прави в образа на слепия в дълга си и полудял в разочарованието си от него - милиционеро-братовчед, актьорът Троян Гогов. Мечтата за Царицата на розата „Дамасцена“ олицетворява актрисата Неда Спасова, която ще ви се стори буквално излязла от картината - оживалата тракийска владетелка от фреската на Казанлъшката гробница.
Зашеметяващи кадри с кран, дрон, хеликоптер, изумително операторско изкуство в плановете и въздействието демонстрира операторът Христо Генков. А внушението на поетичните образи и митологични картини, през които плава като по планинска река с водоскоци, дълги завои и внезапни вотовърдежи наративът на сценаристката Мария Лалева и кинематографичната му интерпретация, въплътена в кадъри от режисьора Тодор Анастасов – изпълва със звук на носталгия или блян, драматизъм или успокоение великолепната авторска музика на Румен Бояджиев - баща и син. Която звучи толкова силно и толкова мило, близко и познато, че почти през цяло време зрителят си мисли, че тази мелодия вече я е чувал и дори слушал с години - макар и саундтракът също да бе представен премиерно, както и целия филм - за пръв път пред публика снощи.
Втората премиера, за софийската публика, ще бъде тази вечер в кино „Люмиер“, а от 3 ноември филмът „Дамасцена“ тръгва в 50 киносалона в цяла България. Публиката в Казанлък ще може да го гледа на три дати с по две прожекции на вечер в салона на Читалище „Искра“ – на 3 и 4 ноември, петък и събота и в понеделник - 6 ноември от 17.00 и 19.30 часа. В Стара Загора филмът ще бъде прожектиран в залата на Регионалната библиотека „Захари Княжески“.
Красимира Стоянова
Kazanlak.com