Най-високият научен форум по тракология ще се проведе едва за втори път в България, като предишният е бил в столицата София.
Огромното признание за Казанлък като столица на Долината на тракийските царе е изборът на града ни за домакин тази есен на четиридневния XIII Международен конгрес по тракология.
Над 240 учени от цял свят, светилата на науката за древните траки ще пристигнат в Казанлък за конгреса между 3 и 7 септември т.г. Конгресната програма и научните доклади и дискусии ще се провеждат в четири зали на територията на града ни – в Исторически музей „Искра“, в Музея на розата, в залата на „Искра 4“ и в мултимедийната зала на Младежкия дом - съобщи директорът на ИМ „Искра“ Момчил Маринов.
Темата на конгреса е „Древна Тракия: мит и реалност“. Вече са представени резюметата на част от научните доклади, които подготвят чуждестранните и български професори и доценти за престижния научен форум. Така например свързаната с Казанлък и разкритията на съпруга й Георги Китов гробници д-р Диана Димитрова от БАН, подготвя научен доклад на тема „Одрисите от V и IV в. Пр. Хр. - Погребални ритуали по големия завой на река Тунджа“.
„Между мита и реалността: 45 години Тракология в България“ е темата на ретроспекция за българския научен принос, която ще представи в Казанлък ръководителят на Катедрата по стара история, тракология и средновековна история към Историческия факултет на Софийския университет проф. д-р Петър Делев.
Тракийското археологическо наследство и най-новите научни изследвания за траките по земите освен на България, но и на Турция, Гърция, Египет и дори днешна Русия и Украйна, изследвания за тракийския език, образни и знакови системи на тракийската култура, религията, нумизматиката, епиграфиката и нови научни открития направени с най-съвременните и интердисциплинарни методи за археологическо и историческо проучване, като биоархеологията например - общо 196 са заявените до момента доклади за международния конгрес, на който ще бъде домакин Казанлък. Темите ще бъдат дискутирани в широк хронологически обхват, от късната бронзова епоха до късната Античност, посочват организаторите. Работните езици на конгреса ще бъдат английски, немски и френски.
XIII Международен конгрес по тракология, който ще се проведе в Казанлък от 3 до 7 септември се организира от Министерството на културата, Националният археологически институт с музей при БАН в партньорство с Институт за балканистика с център по тракология към БАН, Софийския университет "Св. Климент Охридски" , Комисията на ЮНЕСКО за България и Исторически музей "Искра" заедно с Община Казанлък.
По време на Конгреса и с подкрепата на Министерството на културата, в Казанлък ще бъдат подредени и две специализирани фотоизложби на открито. Те са включени в програмата на Тракийските празници в Казанлък.
От 17 август в Парк „Розариум“ ще бъде подредена Галерия на открито „Български паметници по егидата на ЮНЕСКО“. Освен фотографии на обектите като Казанлъшката гробница и Рилския манастир, паната ще вкючват подробна научна информация за историческите паметници и значимостта им за Света, поради която са включени в списъка на световното културно и историческо наследство на ЮНЕСКО, поясни директорът на нашия музей д-р Маринов.
Втората изложба ще акцентира специално на новооткритите край Казанлък гробници, които кандидатстват за включване в индикативната листа на ЮНЕСКО. Галерията на открито, озаглавена „Археологически проучвания в казанлъшкия район“ ще бъде разположена на площад „Севтополис“, а откриването й е на 24 август.
Паралелно с Конгреса и Тракийските празници, в Казанлък пристига уникална изложба „Среброто на траките" , съкровища от V - III в. пр. Хр. от цяла България, колекция на НАНМ-БАН. Тя ще бъде открита на 25 август от 18:00 часа в Тезорната зала на Казанлъшкия исторически музей.
Среброто на траките ще замести временно златото на Севт III от нашия трезор, което пък заминава от септември до декември в Норвегия. Изложбата "Легенди в злато. Тракийски съкровища от България" ще гостува на музея "Бригенс" в норвежкия град Берген, като в експозицията ще бъдат включени ценности от фондовете на 12 музея – Националния исторически музей, музеите в Шумен, Враца, Русе, Ловеч, Сливен, Плевен и Пазарджик, Пловдив, Казанлък, Свищов и Созопол.
Красимира Стоянова
kazanlak.com
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...