След Великденския „Реквием“ на Моцарт под диригентската палка на Митрополит Киприан Старозагорски, за който залата на Старозагорската опера бе препълнена и билетите свършиха още в първия ден, сега идва ред и на Казанлък да посрещне на родна сцена своя обичан Владика.
Специалното изпълнение ще бъде подарък за казанлъчани, част от програмата на Фестивала на розата. Входът ще бъде свободен!
Тази събота, 27 май, от 19.30 часа на сцената на Дома на културата „Арсенал“ ще прозвучи монументалната последна творба на гениалния В. А. Моцарт - „Реквием”. На диригентския пулт в родния си град ще застане Старозагорският митрополит Киприан. Участват солистите Беса Лугичи /Косово/, Николай Моцов, Офелия Христова и Пламен Кумпиков, смесен хор „Петко Стайнов“-Казанлък, оркестър и хор на Държавна опера-Стара Загора. Хормайстор Младен Станев. За първи път „Реквием“ под диригенството на Старозагорския владика миряните от Епархията чуха в навечерието на Великденските празници в Операта в Стара Загора – припомнят от операта.
Реквиемът (requiem aeternam – букв. ‘вечен покой’, лат.) е тържествена траурна меса (заупокойно богослужение) в Римо-католическатa църква, по стандарт съставена от 14 канонични части, като само музикалните интерпретации през вековете на композиторите са различни. Реквиемът няма аналог в Православието и Протестантството. За най-интересни интерпретации на темата "Реквием" се считат тези на Джузепе Верди и Волфганг Амадеус Моцарт. Реквиемът завършва творческия път на Моцарт, това е последната творба на композитора. Моцарт е вече сериозно болен, когато пише „Реквием” и не успява да го завърши: от 12 замислени части, успява да приключи непълно 9. „Реквием“ е завършен от любимия ученик на Моцарт Ф. Кс. Зюсмайер, който старателно отбира от оставените ноти на Моцарт всичко, което се отнася до Реквиема. „Реквием” на Моцарт поражда множество легенди и дискусии. Смята се за едно от най-ценните му и мистериозни произведения. „Реквием“ е изпълнен за първи път на погребението на Моцарт.
kazanlak.com