Историята на Празника на розата и първенството на Казанлък, който започва да го празнува още в 1903 г. е отдавна доказано от историците. Но не щеш ли, и другите розови общини имат претенциите си за свое първенство на празника, макар и да копират много от създадените в Казанлък традиции – като почнем от Избора на царица Роза и стигнем до Карнавалното шествие. Тези събития са „измислени“ в Казанлък за да разнообразят класическите демонстрации на розобер и розоварене, които правят типично всички градове и села от Розовата долина.
Именно те и още немалко характерни за Казанлък елементи на Фестивала на розата са основанието Община Казанлък да заяви искания за патентоване на марките свързани с Празника на розата, така че да се придвижим и към вписването им в световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.
Но за да престанат всички наоколо да си приписват чужди заслуги и да приключи най-после безсмисления документален спор в патентното ведомство, предизвикван от карловци, който бави патентоването на Фестивала на розата, Общината събра документалните доказателства не в няколко папки – а в цяла книга.
Току-що излязлата от печат краеведса книга „Фестивал на розата Казанлък“ е базирана на исторически документи и разказва в пълнота историята на розопроизводството и търговията с розово масло, успехите на розотърговците ни още от преди Освобождението, после кога и как се появява Празникът на розата и различните елементи от днешния културен феномен Фестивал на розата - хронологично за този век и половина, та до наши дни.
Книгата е съставена по идея на Сребра Касева, а научните статии в нея са подготвени от ръководителите на културните институти на Казанлък на база архивите, които са съхранени във всеки един от тях – периодичен печат, картички, снимки, исторически документи. Темите са подготвени от д-р Момчил Маринов - директор на ИМ „Искра“, Анна Кожухарова – директор на Общинска библиотека „Искра“, Стефан Папукчиев – директор на Музея на фотографията. Ползвани са материалите от проучванията на д-р Косьо Зарев в книгата му „История на българското розопроизводство“, П., 1996, според които първият Празник на розата в България е организиран в 1903 г. в Казанлък.
Интересна и вълнуваща е например първата публикувана в печата новина, в която се споменава и самото название „Празник на розата“. Това става на 25 юни 1912 г. в бр. 352 на „Казанлъшки градско-общински вестник“:
„Дружеството за обществена хигиена „Милостъ“, в града ни, наскоро ще бъде превърнато в клон на Дружеството за борба с охтиката в България . Един временен комитет е решил да организира „празник на розата“ на 29 т. м. Приходът ще послужи за целите на клона [...]
Празненството ще започне на 29 т. м. Петровден в 4 ч. следобед на Казанлъшкия площад. Площадът ще бъде окичен със знамена; в средата му ще бъде построена една палатка, където ще стават записванията на членовете на дружеството; там ще бъде и главната квартира на организацията, складът на розите, касиерите и пр. До 11 ч. вечерта ще свири военната музика, ще има народни хора. През всичкото време[...] услужливи госпожици и господа ще продават рози на всички посетители [...] Един окичен автомобил и 4-5 файтона с дами ще кръстосват града и ще продават рози на гражданките и гражданите, които нямат възможност да отидат на площада. Ще има осветление, ракети, бой с конфети и пр. Комисията разчита на един добър приход; през лятото мисли да организира колония за слаби деца. Инициативата заслужава най-широка подкрепа. Ний вярваме в щедростта на нашите граждани и още от сега сме сигурни в успеха на празника.“
Както се досещате, по същото това време село Карлово, няма толкоз калдъръмени улици, че да стават за обикаляне на файтони и даже автомобили, нежели конфети и ракети и в крайна сметка – идея за Празник на розата, при това изцяло с милосърдна цел.
Още интересни истории от Историята на казанлъшките празници, много снимки от далечното минало, от 60-те, 70-те и 80-те години на XX в. от съвремието - може да прочетете в книгата „Фестивал на розата Казанлък“, изд. Община Казанлък, 2017. Тя се продава във всички културни институти на Казанлък – с меки корици 10 лв. и с твърди корици – 15 лв.
Официалната премиера на книгата ще бъде на 23 май, вторник от 18.00 ч. в Музея на розата.
Красимира Стоянова
kazanlak.com