По време на празници настроението ни може да бъде помрачено от непредвидени инциденти, повечето от които - пътни. Правилната подготовка за планираните пътувания, отговорното и внимателно шофиране и толерантното отношение към грешките на останалите участници в движението са от ключово значение за недопускане на произшествия в условията на засилен пътен трафик. В тази връзка „Пътна полиция" дава следните препоръки:
Информирай се за въведените ограничения и за прогнозата за времето по своя предстоящ маршрут.
Вземи нужните документи - лични и на моторното превозно средство.
Потегляй на път само с изправно превозно средство.
Провери изправността на спирачките и светлините.
Зареди резервоарчето с миещ препарат за чистачките.
Провери атмосферите на гумите.
Зареди достатъчно гориво.
Използвай предпазните средства, предвидени в закона (предназначени) за моторното превозно средство, което управляваш, или с което ще пътуваш.
Не шофирай пил.
Не шофирай, ако не си правоспособен.
Спазвай въведените ограничения, пътните знаци и маркировка.
Бъди толерантен към останалите участници в движението по пътищата.
Бъди особено внимателен към уязвимите участници в движението по пътищата, каквито са пешеходците, децата и възрастните хора, водачите на двуколесни превозни средства.
Ако зад теб се е образувала колона, отбий и я пропусни.
Прави по-често почивки, ако пътят е дълъг.
На дълъг път нека шофира най-опитният.
Използвай светлата част на деня за шофиране.
Не предприемай рискови маневри.
Не се движи по аварийната лента на магистралата.
С поведението си не затруднявай придвижването на спешна или пътна помощ и на контролните органи.
Ако си пешеходец, използвай тротоарите, пешеходните пътеки, подлези/надлези.
Ако станеш свидетел на пътна катастрофа или друго инцидентно събитие, спешно позвъни на телефон 112 или съобщи в най-близкото районно управление на МВР.
КАК СЕ ОТРАЗЯВА АЛКОХОЛЪТ ВЪРХУ СПОСОБНОСТТА ЗА ШОФИРАНЕ?
Ниво на алкохола 0,2 – 0,5 ‰
Преценката за дистанция и скорост на приближаващите превозни средства е изкривена. Водачът е склонен към поемане на по-големи рискове, особено при опасни маневри. Нарушават се някои двигателни функции. Опасността от катастрофа е 2 пъти по-голяма отколкото в трезво състояние.
Ниво на алкохола 0,5 – 0,8 ‰
Променят се зрителните способности, което води и до забавени реакции при червен сигнал или стоп-светлини. Водачът е склонен да кара прекалено бързо или да преценява грешно разстоянията. Отслабва силата на мускулатурата. За мотоциклетистите е трудно да карат по права линия. Опасността от катастрофа е 5 пъти по-голяма.
Ниво на алкохола над 0,8 ‰
Водачът трудно пази равновесие. Склонен е да надценява способностите си. Реакциите му са забавени чувствително. Зрението е засегнато, така че не може да забележи навреме велосипедисти, пешеходци или паркирани коли, за да ги избегне. Вероятността за катастрофа е 10 пъти по-голяма при ниво на алкохола 0,8 – 1,2‰ и 25 пъти по-голяма при нива над 1,2‰.
Пресцентър на ОДМВР - Стара Загора