Първото Национално ученическо четене на Чудомирови разкази се проведе от 20 до 24 март в навечерието на Чудомировите празници. Кампанията се провежда по инициатива на омбудсмана на Казанлък Гинка Щерева и Бороис Кърчев – председател на Фондация „Чудомир“ и премина с изключителен успех – отчетоха снощи на пресконференция организаторите, заедно с директора на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матoва.
Със съдействието на Министерството на образованието, в Чудомировското класно и извънкласно четене са се включили училища от почти всички области на България, но също и три български неделни училища от района на Александруполис в Гърция.
Най-масовото четене на Чудомирови разкази са провели училищата във Великотърновска област, която ще бъде удостоена със специално отличие от Фондация „Чудомир“. Най-многобройни участници в кампанията – 500 ученици е включила Езикова гимназия „Иван Вазов“ – Пловдив, за което ще бъде наградена специално с 6-томното издание на събраните съчинения на Чудомир. Основно училище „Васил Априлов“ в Исперих също е сред най-масово включилите се в четенето - с 480 ученика. А за най-добро послание, специална награда ще вземе Професионалната агро-техническа гимназия „Никола Вапцаров“ – Враца. От Казанлък в четенето на Чудомир се включиха 5 училища. Всички учичлища, участвали в кампанията ще получат покана за безплатно посещение в Литературно-художествен музей "Чудомир" в Казанлък - като награда за участието си.
Голямото четене на Чудомирови разкази в българските училища, читалища и библиотеки обхвана децата от 1 до 12 клас, като кампанията беше обогатена с много креативни идеи разказа Гинка Щерева - например щафетно четене, конкурси, драматизации. Идеята е заразила не само учители и ученици, но и техните родители. Обобщените изводи на участниците в националното четене са, че Чудомир е смешен, интересен, актуален и вечен и заслужава да се изучва в училище, посочи Гинка Щерева, добавяйки, че смехът на българските ученици с Чудомир е като „мехлем за съвременното образование“.
Националното четене на Чудомир в училищата на България ще се проведе и догодина. Идеята на инициаторите от Казанлък е то да стане традиционна кампания в навечерието на ежегодните ни Чудомирови празници.
На снимката: Ученици от IX, X и XI клас от Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ - Варна, които се включиха в националната инициатива за четене на Чудомировите разкази: „Лъжлив Съби”, „Соломонов съд”, „Пунтовете”, „Курорт”, „Провинциалистки”, „Организация”, „Търговец”, „Критик”, „Не съм от тях”, „Дядо Видьо”, „Майка”, „Предметно обучение” и „Хирургия”.
Kazanlak.com