По покана на д-р Чавдар Ангелов, директор на НПМ „Шипка-Бузлуджа“, в родния Казанлък тази вечер гостува историкът и наш съгражданин проф. д-р Петко Петков. Лекцията му на тема „Пътищата към Освобождението“ препълни залата на „Искра“ 4 с образовани и търсещи историческата истина измежду историческите стереотипи казанлъчани.
Проф. Петков е популярен с неговия безпристрастен и неконюнктурен прочит на историческите събития и личности. Част от тезите му звучат авангардно за по-старото поколение, но днес все повече българи имат достъп до информация и аргументите на най-новите научни прочити на историята. Като преподавател във ВТУ, проф. Петков е от новата генерация модерни и съвременни историци и вдъхновяващи лектори.
„Сан Стефано е отдавна станало илюстрация, това е овеществената мечта за България,“ обясни пред казанлъшката публика проф. Петков. Ако така да се каже, долната граница на пътя към българското освобождение, се намира във Възраждането, което може да се приеме до известна степен датирано в XVIII век, то горната граница, според проф. Петков „не може да бъде нито Сан Стефано, нито Берлин“.
„За нашето Отечество е по-вярно да приемем за горна граница на Освобождението датата, на когато българите сами установяват своята държавност. Това е пролетта на 1879 г. – приемането на Търновската конституция“. Според професорът от Казанлък, същинският празник за българите е денят на Светите братя Кирил и Методий – 24 май, защото писмеността и духовността, а не очертаните от външни сили граници, изграждат нацията ни.
Проф. д-р Петко Петков подари последните си книги на ИМ „Искра“ и на НПМ „Шипка-Бузлуджа. Двамата директори на казанлъшките музеи – Момчил Маринов и Чавдар Ангелов са студенти на проф. Петков от Великотърновския университет. Изтъкнатият казанлъшки историк подари своите нови книги и на Библиотека „Искра“, в която през годините е дарявал всички свои издания и където казанлъчани могат да се запознаят с трудовете му.
В самото начало на лекцията си, проф. Петко Петков благодари на Казанлък за номинацията, която му донесе отличието „Злетен век“ в края на 2016 г.
Kazanlak.com