Десет рекламни видео клипа ще популяризират българските ЕДЕН дестинации, съобщи Министерството на туризма. EDEN e акроним на European Destinations of ExcelleNce (най-добри европейски дестинации) и представлява инициатива, която популяризира моделите на устойчиво развитие на туризма на територията на целия Европейски съюз.
Клиповете ще бъдат сред показваните материали на предстоящите международни туристически изложения, на които България ще участва през 2017 г. Ще бъде използвано и онлайн пространството, а видеата могат да бъдат излъчвани и при бъдещи рекламни кампании на България, както и от съответните дестинации за реализиране целите на регионалния им маркетинг. - псочва пресцентърът на МТуризма. Материалите са издадени и в тираж от 2 000 броя на DVD носители, във версия на български и английски език. Предвижда се те да се разпространяват на място на туристически борси, форуми и други събития, на които България участва.
Кратките промоционални видеа са с продължителност до една минута и половина, по един за всяка от ЕДЕН дестинациите: Луковит, Враца, Каварна, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Сапарева баня, Природен парк Странджа и Сандански. Направен е и един общ имиджов клип, с продължителност малко над 3 минути за всички 12 дестинации, включени в проекта. Видеата са създадени по начин, представящ дестинациите за българските и чуждестранни туристи. Те включват и някои от интересните събития и туристическите обекти на тяхната територия, посочват от министерството.
Видеоклиповете са изработени с европейско финансиране по проект на Министерството на туризма. Те са направени от софийската фирма „Студио Бленд“ ООД, след обществена поръчка в периода юни-юли 2016 г., като стойността на всяко видео, изработено във версия на български и английски език е 3 300 лв. без ДДС.
Проверка нa Kazanlak.com в търговския регистър показа, че фирмата, която е изработила клиповете е собственост на двама партньори: Методи Любомиров Евстатиев и Михаил Михайлов Константинов (но не проф. Мишо Константинов, с когото има съвпадение на имената). Младите мъже работят със снимачен дрон, в каналите им в социалните мрежи на Google са представени някои рекламни кампании, други видеоклипове от традиционни събори и празници из България, както и пълните видеа на проведената в края на 2016 г. в София елитна Международна научна конференция за тракийската цивилизация, организирана от Николина Ангелкова - Министър на туризма.
Веднага след премиерата на 10-те видеа на страницата на Министерството на туризма във фейсбук, заваляха и критиките към кадрите за Казанлък. Например, защо няма кадри от Паметника на Шипка, коментар на руски потребител в страницата на министерството или защо няма кадри от Празника на розата.
Най-фрапиращото за казанлъчани, а и изобщо за българите и сигурно чуждите туристи - е отсъствието в клипа на маслодайна роза. Вместо това е показана едра декоративна червена роза. Като имаме предвид, че процедурата по обществената поръчка е проведена през юни-юли, както посочват от Министерството, то е ясно, че по време на снимките вече не е имало цъфнали маслодайни рози в полетата край Казанлък. А че по тях са останали само бали със слама – се вижда от заснетото с дрона. Цената на клипа също не е много голяма – 3 300 лв. - с такъв бюджет не могата да се очакват кинематографични чудеса. Става ясно също, че акцентът, който е търсен за това ново презентационно видео за Казанлък са непопулярните още Тракийски празници, затова снимките са правени по тяхно време, в края на август. Министерството на туризма вече инвестира в отделен клип специално за Долината на розите и Казанлък през 2016 г., който беше представен тук лично от министър Ангелкова в началото на месец юли. Затова е разумно решението тук да се наблегне на тракийското и културно наследство на Казанлък.
Всички тези съображение, може би оправдават донякъде липсата на качествено ново видео-съдържание с маслодайни рози. Но розовите градини на Казанлък и Празника на розата не са секретен обект - има безброй кадри от десетки години назад, включително и безплатни и онлайн. За няколкотo секунди, вместо прецъфтяла червена роза – два кадъра с истинска маслодайна роза и половин кадър от Празник на розата - все е можело да се намерят, най-малко от архивите на Общината. И вероятно още не е късно.
Критиката ни е най-добронамерена.
kazanlak.com
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...