Военни, цивилни и ученици от Казанлък почетоха днес кап. Димитър Списаревски с молебен и цветя на Паметника на загиналите авиатори в казанлъшкото военно поделение.
На днешния ден 20 декември през 1943 г. поручик Димитър Списаревски загива при боен полет, в който се жертва по време на бомбардировките на София през Втората световна война. Той прави първия в историята въздушен таран, с което сваля тежък американски бомбардировач Б-24. За подвига и саможертвата си пор. Списаревски е повишен посмъртно в чин капитан.
Името на кап. Димитър Списаревски стои редом до имената на загиналите авиатори прославили България на монумента на военно-въздушните сили в казанлъшкото поделение. Венец на признателност и почетен адрес изпрати за церемонията генерал-майор Цанко Стойков - командир на Военно-въздушните сили на България. Цветя на паметника днес поднесоха лично бригаден генерал Пламен Йорданов, който е новоназначения командващ карловската и казанлъшка военна бригада, полк. Драгомир Тотев – главен секретар на Министерството на отбраната, главен комисар Стоян Колев – началник на Областната пожарна и гражданска защита.
След церемонията, честването на 73 години от подвига на кап. Списаревски и 90 години от основаването на Аеропланното училище и летището към него в Казанлък продължи в НГПИД „Акад. Дечко Узунов“. Там ще бъде прожектиран филм за кап. Димитър Списаревски, който ще представи лично авторът му – полк. проф. Димитър Недялков, преподавател във Военна академия „Георги С. Раковски“. Поводът е конкурс в художествената гимназия, в който учениците ще представят свои рисунки на български самолети по повод 90-та годишнина на някогашното казанлъшко военно-въздушното училище.
Аеропланното школо в Казанлък е открито на 6 декември 1926 година, към него е изградено летището, а на следващата година е открита и самолетна фабрика “AERO-Прага”, която през 1930 г. е откупена от италианския самолето-строител „Капрони Български“. Заводът носи името "Капрони" и до днес, въпреки закриването на самолетостроенето и промяната на производството му след края на Втората световна война в 1945 г.
Kazanlak.com