15:14 | 17 ноември 16 2694

Започват дейности по проект за образователна интеграция

Започват дейности по проект за образователна интеграция / Новини от Казанлък

Община Казанлък кандидатства и спечели финансиране на проект „Дъга на толерантността – партньорство за ефективна интеграция“. Той е финансиран по процедура BG05M2OP001-3.002 „Образователна интеграция на учениците от етническите малцинства и/или търсещи или получили международна закрила“ на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

Кметът на Общината Галина Стоянова, в качеството на Бенефициент, подписа договора за безвъзмездна финансова помощ на стойност 215 108,99 лв. на 29.09.2016 г. Партньори по проекта са училища от казанлъшките села: ОУ „Св. Климент Охридски", с. Горно Черковище, ОУ „Кирил и Методий", с. Копринка, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий", с. Ръжена, ОУ „Св. Паисий Хилендарски", с. Хаджидимитрово, ОУ „Д-р Петър Берон", с. Шейново, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий", с. Кънчево и фондация „Ромско сърце“, гр. Казанлък.

Целта на проекта е повишаване на броя на успешно интегрираните ученици от етническите малцинствени групи на територията на община Казанлък чрез мотивирано включване още от най-ранна възраст в образователния процес. Проектните дейности ще допринесат за подобряване на условията за равен достъп до образование и обучение, засилване на мотивацията за участие в образователния процес и на родителите, допълнителни занимания с учениците, за които българският език не е майчин.

Предстоят мероприятия като разкриване на ателиета в училищата – партньори, екскурзии, спортни празници и концерти, които ще подпомогнат адаптирането на учениците от 1-ви до 4-ти клас към учебния процес. Обособяването на клубовете ,,Да учим днес за успешно утре“ и клуб „Пъстра забава“ ще насърчи учениците от етнически малцинствен произход да получат допълнителни знания по български език. Родителите на децата от маргинализирани общности също ще бъдат включени в дейностите по проекта. С тях ще се работи в посока за развитие на родителските им компетенции и работата им в екип. Те ще бъдат по-активно ангажирани в обучението на децата си. Целта е родителите да станат двигател за позитивна промяна в общността.

Съвместно с „Център за кариерно ориентиране“ – гр. Стара Загора е предвидено да се работи за формиране от ранна възраст на положително отношение към труда.

За да бъде осигурен достъп до училище на повече деца от етнически малцинствен произход, за учениците, живеещи в местността „Язовира“, близо до с.Копринка, е предвиден специализиран транспорт до учебното заведение в селото.

Дейностите по проект „Дъга на толерантността – партньорство за ефективна интеграция“ започват в края на месец ноември, тази година и ще бъдат изпълнявани и през учебната 2017/2018 година.

Пресцентър на община Казанлък

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

11068 | 04 декември 2025

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6807 | 28 ноември 2025

Казанлъчанин е намерен пребит в безпомощно състояние

4744 | 05 декември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3579 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2832 | 01 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2827 | 28 ноември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2749 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2460 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2360 | 28 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

2302 | 03 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак