Седмицата на гората празнува Казанлъшкото горско стопанство в началото на април. По този повод днес ръководството на ДГС – Казанлък покани за официална церемония по символично залесяване край Шипка кмета на Казанлък Галина Стоянова и кметовете на населените места от общината.
Фиданките бяха посадени в местността „Гръцкото дере“ в Прохода Шипка, при един от каменните укрепителни баражи, построени още в началото на миналия век от първите залесители на планината над град Шипка. Домакини на празника бяха инж. Тошо Петров – началник Горско стопанство – Казанлък, неговите заместници инж. Владимир Атанасов и инж. Ивайло Антонов, началникът на горскостопански участък Шипка – инж. Кънчо Курумлиев.
На френския лесовъд Феликс Вожли и неговият споджник Петър Манджуков и неговото залесително и укрепително дело в района на Казанлък и Шипка дължим залесяването на близо 12 000 дка опороени земи. В началото на XX век Вожли и неговите следовници, построяват над 1450 кв. м. каменни баражи, прагове и укрепления срещу най-опасните порои около град Шипка и селата Енина, Горно Изворово и Мъглиж. В далечната 1913 г. е бил изграден баражът, около който днес кметовете на Шипка, Бузовград, Горно Черковище и Ръжена заедно с представителите на Горско стопанство Казанлък залесиха с фиданки от Явор.
След церемонията гостите бяха поканени да разгледат Музея на залесителното дело в град Шипка. Къщата е наскоро ремонтирана и в нея са представени снимки от началото и средата на миналия век, както и вещи на залесителите, в чиято памет и с благодарност ДГС – Казанлък поддържа музейната сбирка. Снимки от 1902 и 2002 година показват мащаба на делото на Феликс Вожли, Петър Манджуков и последователите им.
Утре примера на залесителите ще бъде представен пред деца от казанлъшки детски градини, на които лесничеите от ДГС – Казанлък ще покажат и как се посажда дърво.
Тази пролет Държавно горско стопанство – Казанлък е залесило района около град Шипка с 55 декара нови дървета. На площ около 4 декара са новите фиданки в Средна гора, разказа пред kazanlak.com инж. Владимир Атанасов – зам. ръководител на горското стопанство.
20 декара са залесени на склона точно над град Шипка, където дърветата бяха унищожени след голямата буря в Балкана. Видовете, които са избрани за този склон са атласки кедър и червен американски дъб, кото са подходящи вид за укрепване на терена, обясни инж. Атанасов. Ново залесяване предстои и наесен, когато казанлъшките залесители ще засадят фиданки на още 30 декара площ в района над Шипка и около 10 декара в местността „Каракос“.
Предстои обезпаразитяване и на бора в държавните гори край Казанлък от вредителните гъсеници „процесионки“. Над 5 хил. хектара са вече засегнатите борови гори в Стара планина и Средна гора край Казанлък, по преценка на Владимир Атанасов. Предстои мащабно пръскане на боровите гори със селскостопански хеликоптер, което по технология трябва да бъде извършено наесен.