На открита среща днес, Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова представи своите наблюдения върху швейцарските изборни практики, след работното си посещение в Конфедерация Швейцария.
Посещението бе организирано по инициатива на посланика на България в Конфедерация Швейцария Меглена Плугчиева. В делегацията бяха включени кметовете на Казанлък, Монтана, Троян, Сърница и Плевен, както и двама представителя на ЦИК.
На срещата Галина Стоянова изтъкна като добра практика за провеждане на избори времето за гласуване, в което населението в Швейцария може да упражни своя вот (три седмици). Стоянова обясни и практиките за информиране на гласоподавателите, а именно - всеки избирател получава по пощата плик, който съдържа информационни брошури за предстоящия вот, както и бюлетина за гласуване. „Няма разлепване на плакати, няма във вестниците партийна надпревара, всичката информация се представя от правителството и от кантона, които печатат бюлетините и рекламните материали и ги изпращат“, поясни Стоянова.
Галина Стоянова съобщи, че по статистика 95% от швейцарците упражняват правото си на вот по пощата, а едва 5% от тях отиват до избирателните урни, с което се пестят много обществени средства за заплащането на изборни комисии, които са ангажирани с изборния процес.
По отношения на референдума, който приключи в Швейцария на 28-и февруари Кметът Галина Стоянова обърна внимание на изключително утвърденото гражданско мислене на населението там. Един от трите въпроса, по които бе направено допитване бе дали да бъде намалена данъчната тежест на двойките с брак, за да се изравни с тeзи, които живеят на семейни начела. Стоянова съобщи, че населението е отхвърлило предложението за намаляване на този данък, а един от гласоподавателите се е аргументирал с това, че подобни промени биха довели до намаляване на кантоналния бюджет, което от своя страна ще доведе до ограничение на средствата за социални дейности. Още един от посочените аргументи бил, че за сметка на по-високия данък за брачните двойки те имат и различни социални преференции.
На въпрос от журналисти, дали подобни практики за гласуване и гражданско мислене имат възможност за развитие и у нас, Кметът на Община Казанлък отговори: „От нас зависи да бъдем активни и да искаме да се променят нещата.“
Пресцентър Община Казанлък
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...