16:30 | 25 февруари 16 6641

Реставрираме Паметника и Лъва на Шипка тази година

Санстефанска България: историческите граници на (не)възможното представя НПМ  „Шипка-Бузлуджа“ в навечерието на 3-ти март

За националният празник на България 3 март Казанлък ще бъде домакин на поредица от историографски събития, подготвени от НПМ „Шипка-Бузлуджа“ със съдействието на ИМ „Искра“. Програмата представи днес пред местните медии директорът на Националния парк-музей Чавдар Ангелов. 

Акцент в програмата е лекцията на проф. Вера Бонева  „Санстефанска България: историческите граници на (не)възможното“, която ще бъде изнесена на 2 март  от 17.30 ч. мултимедийната зала на ИМ „Искра“. Проф. д.и.н. Вера Бонева е преподавател по история на България и музеология в УниБИТ - София, автор е на 12 книги и над 120 статии за българското Възраждане, културната история на нацията през XIX  и ХХ в., музейното дело.

„Лекцията ще представи накратко обстоятелствата около подписването на Санстефанския договор от 3 март (18 февруари) 1878 г. Акцентът са териториалните граници и държавно-правния статут на Княжество България, както и ролята на този ключов международноправен акт за промяна статуквото на Балканите след успешната за Русия и Освободителна за България война. Ще се интерпретира мястото и ролята на Санстефанския договор във формирането на идеологията за национално обединение, доминирала в публичното битие на България в края на ХIХ и през първата половина на ХХ век. Ще бъдат откроени факти, свързани с датата на подписването на договора в празничната система на страната през последното столетие,“ разказа Ангелов.

Идеята е лекцията да не бъде поднесена в строга научна риторична форма, а да се превърне в дискусия с публиката, за да могат всички запознати и недотам запознати с по-новите и съвременни изследвания на темата за Санстефанския договор да се включат и разискват въпроса.

Отделно дискусионно събитие, музеят организира за средношколци от Казанлък. На 1 март в Техникума по транспорт в ще бъде изнесена беседа на тема „Освобождението на България и българския национален въпрос“. Историци от музея ще участват с материали в юбилейното електронно издание Младежката историческа общност „Алманах – списание за хуманитарни науки“.

Значението за България на руският дипломат, който слага подписа си под идеалния до ден днешен за нас прелиминарен договор от Сан Стефано - граф Николай Игнатиев, ще бъде ознаковена в изложба „Моят идеал – свободна България“ от фонда на  НПМ „Шипка-Бузлуджа“. Тя ще бъде представена от 29 февруари до 14 март на витрината на Галерия „Искра“ 4 в Казанлък. Сред експонатите, които ще бъдат показани, е и личният печат на Граф Игнатиев, от фонда на НПМ.

На самия празник, 3 март, в Паметника на Свободата на връх Шипка, ще бъде открита още една тематична изложба: „Войната през погледа на военните кореспонденти“. Литографиите, които ще бъдат показани са от фонда на ИМ „Искра“.

Посещението на тези събития, както и на Паметника на Свободата на вр. Шипка на самия 3 март ще бъдат напълно безплатни. Паметникът ще бъде отворен от 9:00 до 17:00 на 3 март. Тази година от НПМ „Шипка-Бузлуджа“ планират да измерят посещението на семейства с деца на експозицията. Близо 90 000 годишно посещават Паметника на Свободата, от тях около 20 000 идват в дните за безплатни посещения, разказа още Чавдар Ангелов. Миналата година се е наблюдавал спад на броя на руските туристи, но актуализирането на руско-турските отношения от последно време може да повиши отново интереса на руснаците тази година, смята историкът.

Чавдар Ангелов пое ръководството на музея през лятото на 2015 г. Амбициите на младия директор са да се погрижи за Паметника на Шипка, който не е бил ремонтиран от 80-те години. Миналата година са били заземени гръмоотводите, тази година спешно трябва да започнат реставрационно-консервационни дейности заради разкрити течове и други пукнатини по грандиозния монумент. От реставрация се нуждае и лъвът – най-големият у нас. Идеята на Ангелов е обследването на външните пукнатини по паметника да се направи с дрон, за да може експертната комисия да огледа по-внимателно дефектите на времето върху монумента. Предстои подобряване и на подстъпа към Паметника на Свободата – ремонт на пейките около стълбите, разчистване на саморасли дървесни издънки и храсти около тях. В плановете за реставрация тази година влиза и големия руски паметник на Шипка.

В летните амбиции на НПМ „Шипка-Бузлуджа“, в навечерието на честването на Шипченската епопея през август, е и организирането за първи път на Национален фотоконкурс за професионалисти и любители под надслов „И днес йощ Балкана“.

Kazanlak.com

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Близо 600 дами от община Казанлък ще празнуват имен ден в неделя

17057 | 22 ноември 2024

Областният управител за казуса с паметника “Бузлуджа“

14787 | 21 ноември 2024

Нивата на водата в язовир “Копринка“ остават ниски

4998 | 21 ноември 2024

Референдумът за Бузлуджа се провали. Под 20% избирателна активност към 20 часа

3964 | 17 ноември 2024

Николай Златанов за референдума: 80% от жителите на община Казанлък нямат мнение

3516 | 18 ноември 2024

Движението край Тулово се осъществява двупосочно в една лента поради ПТП

3473 | 18 ноември 2024

Бус се заби в паркиран автомобил на Прохода Шипка

2078 | 20 ноември 2024

Спипаха 47-годишен мъж с отнета книжка зад волана на “Ландровер“ в Казанлък

1940 | 20 ноември 2024

Таксиметровите шофьори от Казанлък се включиха в националния протест

1895 | 20 ноември 2024

Казанлъчанинът Дончо Цанев и Зорница Тодорова спечелиха титлата на NetSolar Off-Road Ruse 24 / Видео и снимки

1875 | 20 ноември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак