Агенцията за приватизация удължи срока за подаване на оферти за покупка на НИТИ – Казанлък за 11 ноември 2015. Първоначално обявеният срок, до който кандидатите можеха да наддават оферти бе 27 юли 2015 г. Три дни след изтичането му, на 30 юли в 13:20 ч. АПСК пуска в новина на сайта си съобщението, че удължава срока.
Каква е причината Агенцията да реши продажбата на единствения останал държавен военен завод в Казанлък да се извърши след приключването на Местните избори на 25 октомври и евентуалния им II тур на 1 ноември 2015, в съобщението не се посочва.
Новият срок за подаване на обвързващи оферти е 17.00 часа на 11 ноември 2015 г., а срокът за внасяне на депозит за участие: най-късно до 17.00 ч. българско време на същия ден - 11.11.2015 г., пише в обявлението.
Кои фирми ще закупят Информационен меморандум и ще получат от АПСК Сертификат за регистрация, че искат да закупят НИТИ, ще стане ясно след 16.10.2015г., когато е крайния срок за това.
До предишния краен срок за закупуване на документация през юни т.г., в Агенцията се заявиха като кандидати за нови собственици на НИТИ 4 казанлъшки фирми. От тях 2 са управляващите „Арсенал” дружества.
Единият бе "Арсенал" АД, който е собственик на едноименния военен завод. Акционер в него с 99.63% е "Арсенал 2000", който бе вторият кандидат-купувач на НИТИ, преди срокът да бъде удължен. В "Арсенал 2000" АД пък акционери са Николай Ибушев (40%), синът му Христо Ибушев (27.4%), Станил Станилов и Янко Костадинов с по 10.5%.
Останалите петима подали през юни документи за купуване на НИТИ са казанлъшките оръжейни производители и търговци "Вертекс" и "Ексим-М”, оръжейните търговци от София "Сейдж консултантс” и „Металика-АБ”, и "Емко" - производител и търговец на оръжие, за чийто собственик неотдавна националната преса писа, че е лежал в болница, при опит да бъде отровен. (подробности в свързаните новини долу.)
Дали обвързването на срока за подаването на обвързващи оферти за покупката на НИТИ –Казанлък с Местните избори на 25 октомври 2015 г. е съвпадение или необосновано предположение, потребителите на kazanlak.com са интелигентни и могат сами да преценят.
Съвпадението на фактите е следното:
1. През 2011 година, между двата тура на Местните избори „Арсенал - 2000” купи от Държавата последния пакет от 36% държавни акции на „Арсенал” АД, с което съсобствеността с Република България в казанлъшката оръжейница бе ликвидирана и тя стана изцяло частна компания. „Арсенал-2000” плати на българската държава чрез агенцията й за приватизация 15,1 млн. лв. и придоби 99.63% от капитала на "Арсенал", а останалите 0.37% от акциите се държат от 223 физически лица.
2. Сега Държавата предлага на тезгяха НИТИ за 3,6 млн. лева. Първият опит за продажба през 2008 г. бе за два пъти по-висока цена от 6.1 млн. лв. Тогава 5 фирми са купили документи за участие, но на конкурса накрая нито една от тях не се е явила. Това били: "НИТИ - инженеринг", "Енергоремонт - МК", "Берета трейдинг", "Гама инвест" и "Арсенал” АД.
3. Директорът на „Арсенал” АД Николай Ибушев е лидер на групата общински съветници „Експерти за Казанлък” през изтичащия мандат 2011-2015 г. КП „Експерти за Казанлък” има общо 6 съветника в настоящия общински съвет, от които 4-ма са ръководители във военния завод „Арсенал”.
4. Коалицията от партии „Експерти за Казанлък”, вече се рекламира в една от ново-създадените това лято местни интернет медии в Казанлък. Въпросният сайт се списва от екипа редактори на арсеналския вестник „Трибуна Арсенал”. Редакцията на сайта се помещава в офис, разположен до порталите на Арсенал и НИТИ. Главният редактор на сайта по едно и също време стана издателка на сайта и бе назначена за кореспондент на държавния официоз БТА в Казанлък. Казанлъшкото представителство на единствената официална медия на Република България - БТА, се помещава в предоставен й безвъзмездно от Община Казанлък офис.
Догадките в кое точно от двете помещения и на кой точно компютър се списва едната и другата медия - държавната и (може би) корпоративната - са дребнави. А съдържанието на кореспонденциите на колегата - касае единствено моралните императиви на Етичния кодекс на българската журналистика. Поне докато всичко е наред в гигантската военна корпорация, която вече не е държавна. И ще продължи да бъде само въпрос на морал и журналистическа етика, стига държавната информационна агенция да не пропусне да забележи някое събитие, обективно значимо за международната или вътрешната политика на Република България.
А предположенията: може би просто дрънчат "на кухо". Като камбанен звън от вече демократизирания държавен детски комплекс "Знаме на Мира".
Красимира Стоянова
Kazanlak.com