Професор от Германия, президент на Международната организация за опазване на паметниците на културата ИКОМОС за Германия дошъл в България за да настоява пред старизагорския областен управител паметника на Бузлуджа да бъде превърнат в музей. Срещата се е провела днес в Областта.
Областният управител Георги Ранов се срещна днес с проф. Йорг Хаспел и с младата архитектка Дора Иванова. Темата на разговора им беше паметникът на връх Бузлуджа, съобщават от пресцентъра при губербнатора.
Инж. Ранов обяснил на професора, че с решение на МС отпреди 4 години и по искане на БСП паметникът е предложен за безвъзмездно ползване на социалистическата партия. До този момент, обаче от БСП нямало отговор на предложението. „Последното ми питане е от декември миналата година, но от БСП продължават да мълчат”, казал Ранов.
Областният управител уточнил още, че паметникът е под негово управление, но е частна държавна собственост и решенията за неговото бъдеще могат да се вземат само на най-високо държавно ниво.
От своя страна проф. Хаспел настоял, че сградата трябва да бъде възстановена. Според ръководителя на българската студентка, защитила дипломна работа по архитектура за реставрация на бузлуджанската чиния, паметникът може да се превърне в музей на социалистическото изкуство.
Професорът изцяло подкрепя идеята на своята ученичка Дора Иванова. Проектът й е озаглавен „Бузлуджа – паметта на времето”. За възстановяването, Дора е изчислила, че ще бъдат нужни едва 2 млн. лв.
На днешната среща, проф. Хаспел е нарекъл паметника на Бузлуджа „спящ великан”, който не може просто да бъде съборен и трябва деликатно да се помисли какво трябва да се направи там. Бузлуджа не трябва да се оставя само на една партия и не бива да се използва за политически цели, казал пред Ранов немският професор, добавят от пресцентъра.
Паметникът е изграден с парите на държавата през 80-те и много доброволен труд, няма официални данни колко е струвало това на българския народ, но според някои източници става дума за над 80 милиона тогавашни лева.
kazanlak.com