В свое писмо №431 от 11 февруари т.г.Окръжната прокуратура е разпоредила на Районната прокуратура в Казанлък да й изпрати незабавно преписките си с № 3155/ 2003 г и № 695 /2004година, по жалби на Цветан Павлов, член на Общинската избирателна комисия на Казанлък за местните избори през 2003-та година.
Окръжна прокуратура настоява освен преписките да получи и прокурорските актове, с които те са решени, за служебна проверка. Настоятелното писмо е подписано от Алексей Ангелов, прокурор в ОП.
Идентично писмо до Районната прокуратура на 17-ти февруари е изпратил и прокурор Р.Колчев от Върховната касационна прокуратура.
Визираните жалби на Цветан Павлов са по повод несъгласие с назначен прокурор по проверка на негова жалба и за нарушения на сегашния кмет на Казанлък Стефан Дамянов при представянето на документи за закриване на фирмите, в които има дялово участие.
За нарушенията още през миналата година Павлов е сезирал и Върховната касационна прокуратура. Тя от своя страна е възложила проверката на ОП. На свой ред Окръжната прокуратура е препратила преписката в Районната. Липсата на обратна информация за хода на проверките е повод за писмото от 11-ти февруари на ОП.
Междувременно в нова молба от началото на февруари т.г. до ВКП и ОП членът на ОИК – Казанлък Цветан Павлов е категоричен, че са налице данни за извършено престъпление от кмета на Казанлък чл.кореспондент инж.Стефан Дамянов/ за което подробно писа в.”Седмица” в миналия си брой/.
“По повдигнатите от колегата Павлов въпроси трябва да се произнесе Прокуратурата. Считам, че има законен повод тя да се сезира. Ние не сме органът, който ще вземе становище по проблема,” категорична е адвокат Румяна Ненова, председател на ОИК в Казанлък. Според нея комисията ще вземе отношение, ако се установи от Прокуратурата, че има извършено престъпление. Ненова изрази скептицизъм по отношение възможността ОИК да се събере на заседание и произнесе по щекотливия казус. Песимизмът и се основава на натиска, на който бяха подложени някои от членовете на избирателната комисия миналата година, когато казусът “Дамянов” бе в ръцете на ОИК.
През февруари 2004-та година на практика ОИК не взе решение по въпроса за законността на кметския избор, тъй като 2-ма от нейните членове гласуваха “въздържал се”. Това попречи комисията да вземе решение с мнозинство.
Председателката на ОИК-Казанлък Румяна Ненова уточни, че към момента Цветан Павлов изразява лично мнение, което не бива да се приема като официална позиция на ОИК.
До редакционното приключване на броя кметът Стефан Дамянов не бе направил официален коментар на отправените към него обвинения.
Деляна Бобева