13:27 | 15 юли 15 9534

Подвигът на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа

Подвигът на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа / Новини от Казанлък

Четата стъпва на българска земя през нощта на 6 срещу 7 юли. В следващите 10 дни, в неравни битки с многократно превъзхождащия ги противник, четниците се бият с нечовешка воля, „на живот и смърт”! В редиците на четниците са и участници от Казанлъшкия край – Иван Пеев, знаменосец на Караджата, Кольо Маринов, Иван Тошев, Станчо Николов, Стефан Панов, Христо Патрев, Кръстьо Минков, Калчо Георгиев, Стефан Орешков, Христо Милев.

Малката дружина е изправена пред многочислен, добре въоръжен и постоянно увеличаващ се неприятел. Редиците й намаляват след всяка битка. Стефан Караджа е пленен. На 14 юли четата навлиза в Казанлъшкия Балкан. По билото на планината четниците се приближават към връх „Св. Никола”. Потеря от 500 души залива подножието на върха, над 700 дула са насочени срещу тридесетина смелчаци готови да умрат за Отечеството! Неравната битка продължава три часа. Хаджи Димитър, тежко ранен „се бори до последната минута с една енергия, достойна за друго по-добро време...”

Разправата е безмилостна. Властта не знае пощада и не допуска, че подтиснатите от нея имат естествено право да бъдат свободни! Екзекутирани са 22 души. На площада в Казанлък със заповед на Мидхад паша са обесени Христо Янъков и Стефан Орешков, който с твърд глас заявява, че „драговолно умира за свободата на българския народ”! Христо Патрев от Шипка е заточен, заедно с други четници, в Диарбекир, успява да избяга и се включва отново в революционното движение.

Не са много имената в българската история, които са получили такава голяма популярност сред своите съвременници. Всенародната любов към подвига на четниците се проявява още след Освобождението.

Гениалният на Ботев, прозрял в бъдещето, ще напише: „Жив е той, жив е...”. Никой не иска да повярва в жестоката смърт на героите.
Така се ражда чудната легенда за безсмъртието.

В Исторически музей „Искра” може да бъде видяна изложба и оригинални експонати свързани с подвига на четниците


М. Ибришимова-Петрова, гл. уредник в Исторически музей „Искра”

На снимките:

- Пушка „Мансо”, модел 1861 г. и рог-барутник на Христо Патрев,

Исторически музей, Казанлък

-„Български въстаници под предводителството на войводите Хаджи

Димитра и Стефан Караджа полагат клетва…”

                                                                                          А. С. Клипарски

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Любов с кауза: Младо семейство от Казанлък превърна сватбата си в празник за децата

25063 | 01 май 2026

Напусна ни актьорът Стефан Марков

11977 | 30 април 2026

Казанлъчанката Виктория Стойнова стана Мис Тракийски университет 2026

9131 | 29 април 2026

БМВ помете знаци и билборд и се заби в сграда в Казанлък, шофьорът е в болница

8170 | 04 май 2026

Общински съвет-Казанлък одобри продажбата на имот за изграждане на научен център за върхови постижения

7367 | 30 април 2026

Над 860 декара нова гора - Кастамону България разширява зелените си инициативи

6243 | 29 април 2026

Съдът в Казанлък осъди мъж за обидни и клеветнически публикации срещу общински служител

5875 | 29 април 2026

Запознайте се с претендентките за короната на Царица Роза 2026

5206 | 02 май 2026

От царици към бъдещите царици

4082 | 01 май 2026

За дванадесети път Казанлък посреща фестивала „Здравей, здраве“

2899 | 01 май 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак