Към настоящия момента Община Казанлък изпълнява 25 проекта с външно финансиране по 14 програми. Това стана ясно от изнесената от кмета Галина Стоянова информация по време на днешното заседание на Общинския съвет в града на розите. Одобрените проекти, по които се очаква подписване на договори, са три. Отделно от това Община Казанлък е депозирала още 9 проекта по 7 програми, които са в процес на оценяване от финансиращите ги органи и очакват класиране. В процес на разработка от общинска администрация са 5 проекта по 4 програми с цел кандидатстване за финансиране.
„За мен като кмет е важно Казанлък да се развива и да върви напред. Нашите съграждани го заслужават. Затова работим усилено, разработваме проекти, кандидатстваме за финансирането им и реализираме целите си за развитие на Общината”, подчерта кметът Галина Стоянова.
Сред 25-тe проекта, които са в процес на изпълнение, са: „Документиране и дигитализиране на тракийски гробници, гробни комплекси и движимо културно наследство от Долината на розите и тракийските царе”, където бенефициент е ИМ ,,Искра“; Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“, чиято стойност е 2 776 524 лева; ,,Частична реконструкция на водопроводна мрежа в кв. ,,Васил Левски” на стойност 685 000 лева; "Реконструкция на водоизточник - микроязовир "Синята река" в землището на казанлъшкото с. Средногорово, изграждане на площадка и закупуване на оборудване за противопожарно депо", като целта е предотвратяване на горски пожари в общинските горски територии. Стойността на този проект е 361 777 лева.
Към момента Общината работи и по изпълнението на три проекта на обща стойност близо 30 000 лева в селата Дунавци, Ръжена и Розово. Община Казанлък изпълнява и друг проект - „Разкриване на резидентен тип социални услуги”, чиято цел е да се създаде устойчив модел за деинституционализация на деца с увреждания.
Сред 25-тe проекта в процес на изпълнение е и този за „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Стара Загора”, където основен бенефициент е Община Стара Загора в партньорство с: Казанлък, Мъглиж, Павел баня, Николаево, Опан, Братя Даскалови, Гурково, Гълъбово, Раднево, Твърдица и Чирпан. Проектът е на обща стойност 49 416 859 лева, от които 5 277 734 лева са за Община Казанлък.
Към момента Община Казанлък очаква финансиране по 4 проекта, по един от които вече е осигурено такова от ПУДОС,в момента се провежда обществена поръчка за избор на изпълнител, а именно за изграждане на система за управление на питейните и отпадъчни води на територията на кв. „Кулата“ и кв. „Крайречен“ в града посредством изграждане на водопроводна и канализационна мрежа и ограничаване на отрицателното въздействие на заустваните отпадъчни води. Стойността на този проект е 2 329 738 лева.
На въпрос на общински съветник дали са извършвани плащания от страната на Община Казанлък по проекти, по които в някакъв момент са наложени финансови корекции, кметът Галина Стоянова подчерта, че Общината е длъжна да изпълнява договорите за възлагане на обществени поръчки, включително в частта цена на договора и разплащания, независимо дали по проекта има наложена финансова корекция или не. В случай, че даден договор или дейност по проекта не бъдат разплатени от Общината, е невъзможно окончателното докладване на проекта пред съответния Управляващ договор, което го прави автоматично неизпълнен и би довело до загуба на цялата безвъзмездна финансова помощ.
„Всички договори, сключени по проекти с външно финансиране, съдържат защитна клауза, която предвижда възможността Общината да предявява искания за възстановяване от съответния изпълнител на неправомерно изплатени суми, за които се установи нередности при изпълнението. В защита на обществения интерес, възползвайки се от такава клауза в договора с изпълнителя на Етап 1- изграждане на водопровод и канализация в квартал „Христо Ботев”/ изпълняван 2009-2011г./ от интегрирания воден проект, Община Казанлък заведе дело срещу въпросния изпълнител в Старозагорския окръжен съд. В хода на процеса изпълнителят беше обявен в несъстоятелност и това прекрати производството по делото, но ни позволи да се конституираме като кредитори на обявената в несъстоятелност компания пред назначения от съда синдик, което е факт към настоящия момент. При осребряването на масата на несъстоятелността по предвидения от закона ред, Община Казанлък ще получи частта от събраните средства, които й се полагат. Независимо от описаните трудности, при всеки подобен случай реагираме по подобен начин и ще продължим да търсим всички възможни начини и средства за защита на интереса на нашите съграждани”, заяви още кметът на Казанлък Галина Стоянова.
09.07.2015 г.
Община Казанлък
Комплекс “Есен” гр. Казанлък набира персонал
Комплекс “Есен” гр. Казанлък, набира персонал: кухненски работници и сервитьори. За контакти на място в к-с “Есен”,...
М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи сортировач - опаковчик, металургична продукция
За нуждите на „М+С ХИДРАВЛИК” АД, гр. Казанлък, стартираме подбор на кандидати за длъжността: Сортировач - опаковчик,...
Алекс Груп търси да назначи шофьори
Поради разширяване обема на работа търсим да назначим двама шофьора с кат. С за постоянна работа. Фирмата се...
„М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи МАШИНЕН ОПЕРАТОР МЕТАЛОРЕЖЕЩИ МАШИНИ, ЦПУ
За нас: 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД....