Общо 8 дървета: 5 конски кестена, 1 черен орех и 2 липи са отсечени в Розариума на терена, влизащ в границите на бъдещата сграда на Музея на розата в Казанлък. Това отговори пред камерата на kazanlak.com Евгени Александров, представител на ДЗЗД „Музей на розата” – строител на музея.
Никое от дърветата не е от защитен ви, заяви Станислав Пеев – ландшафтен архитект, ръководител на отдел „Озеленяване” при общинското предприятие за строителство и благоустройство. Дърветата са отсечени по всички законови изисквания.
Предвидено е компесаторно залесяване с нови 14 дървета на други места в Казанлък, разказа подробно пред камерата ни Даниела Коева – ресорен заместник кмет по строителството на Община Казанлък. Все още Общината обмисля къде да фирмата да посади новите дървета.
Дървесината от отрязаните кестени, липи и орех се ползва от общинското предприятие за благоустройство, като се нарязва на трупи и с нея се реновират стари пейки, а клоните, които не могат да се ползват така се дават на детски градини, отопляващи се с твърдо гориво- обясни Даниела Коева.
Няма как да се запазят дървета в проектираната от главния архитект на Община Казанлък модерна сграда на музея, по западния пример за строителство около живо дърво или да е било възможно да бъдат изкоренени и преместени – отговори подробно самият Иво Недялков пред нашата камера. По думите му, преди повече от години е проведено Обществено обсъждане на проекта за музея, но той не си спомня дали гражданите са задавали конкретни въпроси за изсичането на дърветата. В Общественото обсъждане се коментират само повдигнатите от гражданите въпроси, обясни арх. Недялков. Представителят на строителите Евгени Александров допълни, че дърветата, предвидени за отстраняване се обозначават със специален знак на таблата за визуализация на проектите.
За проектирането на Музея на розта не е обявяван конкурс от Община Казанлък. Проектът е направен от главния архитект Ивелин Недялков – дарение за Общината. Ако се поръчва на фирма би струвал 15 000 лева, сподели той.
Строителството на музея няма да увреди изградената миналата година нова настилка по евро-проект в Розариума. Плочките са били внимателно извадени и ще бъдат възстановени на мястоти си, уверяват арх. Недялков и изпълнителят – Евгени Александров от ДЗЗД „Музей на розата”. Дружеството обединява специално за строежа на музея фирмите „Синвекс” и „България клима” - и двете от Стара Загора. Към момента строителите разполагат с отпуснатото на Община Казанлък от републиканския бюджет финансиране от 500 000 лева. Цялата предвидена сума за изграждането на Музея на розата е 1 300 000 лева.
Изрично попитахме какво ще стане, ако не се намерят останалите пари до септември. Какво наложи да се започне със строителството сега и не можеше ли дърветата да поживеят още малко, докато се намери цялата сума нужна за да заработи новия музей. Подробно отговорите чуйте в интервюто. Накратко – ако останем с тези 500 000 лева и не се намерят още пари, Музеят на розата ще бъде завършен до септември на груб строеж с акт 14, на етап екстериор и ще се чакат средства за вътрешните довършителни работи, както и за предвидените по проекта засаждане на 24 секторни големи стационарни кашпи с рози. Специалистите допълнително ще преценят дали розите ще бъдат маслодайни или декоративни и от какви видове.
На въпрос, дали има опасност новият строеж да остане с години завършен само отвън, представителите на Община Казанлък изразиха увереност, че ще се намерят и останалите средства за да се довърши и вътре Музея на розата и той да заработи.
Красимира Стоянова
kazanlak.com