100 казанлъшки туристи участваха в Пролетната историческо-планинарска експедиция в Средна гора, Рила и Родопите.
В родно място на земеделския водач Александър Стамболийски - село Славовица, казанлъчани разгледаха вилата , бащината му къща и паметника-костница.
На стария римски път Виа Милитарис са останките на Крепостта Щипон /Траянови врата, в прохода, свързващ Ихтиманската котловина/провинция Илирия /от запад/ с Тракийската низина/провинция Тракия на изток. Там завръщайки се от неуспешната обсада на Сердика, византийският император Василий II се оттегля към Филипопол. На 17 август 986 г. българската войска начело с бъдещия цар Самуил пресреща византийците западно от твърдината и напълно ги разбива. По време на експедицията планинарите видяха възстановяващата се главна порта.
Край село град Костенец бе посетен възпятия от Иван Вазов водопад.
В с. Голямо Белово бе видяна църквата „Свети Георги“ /трикорабна базилика с притвор и галерия/. Строежът започва през 1806 г. Дърворезбите на иконостаса са от майстори от Разлог, Банско и Белово, а иконите са от самоковският зограф Петраки Костович.
Югоизточно от селото, по стария път за Чепино, любителите на историята се добраха до местността Св. Спас с внушителните развалини на Беловската базилика от края на V в. и останките от разрушения късноантичен и средновековен укрепен град Левка.
В неделната сутрин 19 скороходци, през село Света Петка отидоха до връх Острец/ Велинградския Олимп-1378 м.н.в/, с развалини на крепост и незавършена църква „Св. Георги“. После, през Малък Острец, Мангов льон, Войнишката поляна, Бабино бърдце и Казармата стигнаха до Велинград, където ги чакаха останалите екскурзианти, разгледали града и историческия музей с експозиции за Вела Пеева, Николай Гяуров, писани великденски яйца и тибетски носии и музикални инструменти от Димитровградския музей.
В палеонтологичния музей, в западния край на Дорково, е макетът на най-величествения представител от времето на плиоцена/ 5 милиона години преди н.е./ - мастодонт от рода Ананкус анвернензис .
На 6 км северозападно от селото е крепостта Цепина, последната българска твърдина, превзета от турците в Южна България през 1373 г., след деветмесечна обсада. През ХІІІ в. в нея живее деспот Алексий Слав –сестрин син на българския цар Калоян. Съпругата на деспот Слав е Маргарита -Изабела, единствена дъщеря на константинополския Латински император Анри Фландърски.
Бе посетена нововъзстановената крепост Перистера /гълъб, гълъбово място/, в западния край на Пещера. Има две ъглови кули- източна и южна, които са едновременно и църкви. Разкрити са и 28 жилищни помещения и 70 напълно и частично запазени питоси (делви). Разрушена е в края на 6 в. при идването на славяните. После в по-малки мащаби е съществувала до средата на 14 в.
Червената църква /с типичните римски тухли и розов хоросан / е североизточно от Перущица и бе последният обект на проявата . Изградена е в края на V в. при управлението на император Анастасий I. В нея се съхранявали изцелителните мощи на християнски мъченик, загинал за утвърждаване на вярата по тези земи.
Препълнени с пресни впечатления, екскурзиантите се прибраха в ранната вечер.
Прожекцията на снимките от проявата ще се състои на 11. 5. 2015 г. /понеделник/ от 18 часа в Младежкия дом. Вход свободен.
Христо Ангелов
Комплекс “Есен” гр. Казанлък набира персонал
Комплекс “Есен” гр. Казанлък, набира персонал: кухненски работници и сервитьори. За контакти на място в к-с “Есен”,...
М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи сортировач - опаковчик, металургична продукция
За нуждите на „М+С ХИДРАВЛИК” АД, гр. Казанлък, стартираме подбор на кандидати за длъжността: Сортировач - опаковчик,...
Алекс Груп търси да назначи шофьори
Поради разширяване обема на работа търсим да назначим двама шофьора с кат. С за постоянна работа. Фирмата се...
„М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи МАШИНЕН ОПЕРАТОР МЕТАЛОРЕЖЕЩИ МАШИНИ, ЦПУ
За нас: 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД....