За шеста поредна година Община Казанлък ще връчи на специална церемония днес статутките на бог Асклепий на заслужили акушер-гинеколози от местната болница. Тази година престижните АГ - Оскари получават трима медици. Акушер на 2004-та година, с най- много изродени бебета е д-р Владимир Генчев. Ръцете му са дали живот на 120 бебета. 152 са бебетата, изплакали в ръцете на обявената за акушерка на годината Мария Мечкова.
За първи път тази година ще бъде връчена и статуетка за цялостна работа в АГО-отделението. Пръв неин носител е д-р Богдан Димов, работил повече от 30 години в казанлъшката болница.
873 са родените бебета в Казанлък през миналата година. Нови 35 проплакаха в нея от началото на тази.
Най-сериозен проблем за работещите в АГ-секторите е високият процент на неосигурените здравно пациентки, постъпващи за лечение или раждане. По силата на закона лекарите не могат да им откажат помощ.
За последните три месеца те са 35 процента от всички преминали болни. Най- много сред тях са родилките. Нито лев не получават отделението и болницата, както и персоналът, работещ там при оказването на помощ и лечение на такива жени. Те са изцяло за сметка на болничния бюджет. С цел стопяване на растящите загуби на АГ-сектора и на основание чл.13, ал.1 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за здравното осигуряване, лица с прекъснати здрвносигурителни права ,могат да ги възстановят до края на този месец, ако внесат в банка по избор еднократно сумата от 39, 60 лева, равна на три здравни месечни вноски. Така внесени здравните осигуровки не изискват подаването на декларация в НОИ. Възстановяването на здравните права по този начин ще става само въз основа на платежния документ.
Заради многото неосигурени пациентки от община Казанлък и съседните общини, получили помощ в АГ-отделенията, те са с едни от най-лошите финасови показатели.
“Не можем да върнем бременна жена или родилка, още повече, че сме и общинска, а не частна болница”, категоричен е началникът на отделението д-р Тодор Гаргов.
Според него е нужно държавата и Здравното министерство да намерят начин за заплащането на труда и направените разходи за лечение от страна на родилните отделения, оказващи помощ на неосигурени родилки.