На 3 март в Казанлък по време на откриването на изложбата с непоказвани литографии със заглавие „Свободна България“ силно слово произнесе директорът на Художествена галерия – Казанлък Христо Генев. Той бе силно гневен на случващото се в страната ни през последните години и каза: „Искам да ви честитя празника – Деня на освобождението на България от турско робство, колкото и да не им харесва на някои тази думичка. Не мога да разбера на кого искаме да се харесаме!? То голямо въртене, лиготии от сорта на : османско присъствие; законната турска власт, дето хванала разбойника Левски и какви ли още не щуротии, които не искам да си спомням. Ще си позволя да прочета няколко реда от дневниците на Достоевски: „Десетки, стотици, хиляди християни се унищожават, като вредна плесен. Премахват се от лицето на земята из корен, до дъно. Пред очите на умиращите братя биват обезчестяване техните сестри. Пред очите на майките се подхвърлят нагоре деца и се набучват със щиковете на пушките. Изтребват се цели села, църкви се сриват, всичко се унищожава поголовно и го прави дивата, гнусна мюсюлманска орда…“
Генев продължи словото си и заяви, че историята трябва да се казва с истинските имена: „Този стремеж да се харесаме не ни води до добро. Колко се харесвахме на Съветския съюз. Разликата между Европейския и Съветския съюз е само в прилагателните. Как не се намери един достоен мъж в тази държава за 25 години, да казва истината независимо от времето и обстоятелствата и независимо пред кой я казва!?“
Директорът на Художествената галерия заяви, че 3 март е дата, след която в България няма робство и тирани. Според него е гнусно на 3 март да се води дебат и е кощунство да се дебатира -защо Русия е влязла във тази война. „Аз знам едно руските войни са били в България, защото са знаели, че воюват за братята християни. 100 хиляди човешки живота от руската армия са дадени за Свободата на България. Ако я нямаше Шипка не знам сега на какъв език щяхме да си говорим и дали въобще щяхме да си говорим.“
Вижте и цялото слово на Христо Генев във видеото.