Стабилизационна програма с цел максимално използване на всички резерви в МБАЛ- Казанлък трябва да изготви управата на здравното заведение в най- скоро време. Целта на програмата е да бъде преустановена порочната практика на натрупване на задължения, които да утежняват бюджета на общинската болница. За това се договориха на среща в сряда кметът на общината Стефан Дамянов и членовете на медицинския съвет на болницата. Предложението за изработването на програмата нажежи страстите сред завеждащите на отделения в МБАЛ. На финала на срещата бе постигнато принципно съгласие за изработването на програмата, при това в най- кратък срок. В замяна на разработването и прилагането й общинската управа се ангажира да лобира пред министър Славчо Богоев и двамата му заместници да се отложи очаквания цялостен одит с половин година. През това време здравното заведение ще извърши оптимизации в онези отделения, където това е възможно,както и ще се постарае да стопи част от дълговете си от предишни години. За такъв одит в края на миналата година е настоял лично заместник-министър Хинков, поради хроничното натрупване на задължения на казанлъшката болница в последните три години.
Без задължения за 2004-та година приключи болницата в края на декември. Липсата на борчове в голяма степен са резултат от ред икономически мерки и оптимизации, направени в последната година в здравното заведение, както и на отпуснатата сума от 430 хиляди лева за издръжка от страна на общината.
В края на миналата година е получена и субсидия от около 200 хиляди лева.
Въпреки това “висят” 1 милион 63 хиляди лева неразплатени средства за 2003 година. Сред резервите за стопиране на задълженията са съкращения в АГО-отделението, преместване на инфекциозно отделение в сградата на болницата и оптимизация на броя заетите в него, намаляване на средствата за храна до 1 лев за пациент дневно и други. Очакваните икономии от тези мерки са за около 300 хиляди лева годишно. В близко време здравното заведение очаква и резултати от проекта за изграждане на система за разграждане на болничните отпадъци. Проектът е за 180 хиляди лева. Сега само за тази дейност годишно болницата заплаща над 40 хиляди лева.