Пета шипченска механизирана бригада –Казанлък ще бъде преместена в Плевен. Това обяви в понеделник в Стара Загора генерал-лейтенат Златан Стойков, началник на Главния щаб на Сухопътните войски в Българската армия.
Трансформацията вече била обсъждана в Министерството на отбраната и в Генералния щаб, за нея знаели и съответните командири. Съгласно приетия Стратегически преглед на отбраната и визията за армията, промени щели да претърпят и съединенията от Командване “Оперативни сили”, към които се причислява и казанлъшката бригада. Съгласно приетия план към Карловската бригада ще се присъедини и един батальон от Казанлък. Пета шипченска бригада ще се предислоцира в Плевен, а Старозагорската лека пехотна ще се доокомплектова с още щатове за кадрови военни, като към нея ще се присъединят и поделения от Ямбол и Хасково.
“Не съм изненадан много от това изказване на генерал Стойков”, каза за “Седмица” бригаден генерал Венцеслав Младенов, помолен да го коментира. Висшият военен отказа повече коментар с мотива, че не е запознат с подробностите. Младенов не пожела да каже и как евентуалното предислоциране на бригадата от Казанлък в Плевен ще се отрази на заетите в тази сфера, а оттам и на ръста на безработицата в района. Подобна теза изказа и началник-щабът на бригадата полковник Красимир Атанасов. Според него точните параметри на засегнатите от това местене ще са ясни едва след получаването на конкретната заповед и документи. Същевременно офицери от бригадата помежду си отдавна коментират как на мястото на бригадата тук щели да се настанят два карловски батальона, но това щяло да е факт едва през 2010 година.
“Да, знам и съм запознат с плановете за преместване на казанлъшката бригада в Плевен, но ще ги коментирам едва след като проведа поредица разговори с Министерство на отбраната” заяви кметът на Казанлък Стефан Дамянов. Той отказа прогноза за отражението на пазара на труда от предстоящата предислокация отново с мотива, че не разполага с точна и конкретна информация.
Преди няколко години окрупняването на военната бригада в Казанлък стана повод десетки семейства на военнослужащи от Карловската бригада да се преместят в Казанлък. За тях дори бяха построени и специални жилищни блокове, в близост до бригадата. В последните три-четири години като кадрови военни в Пета шипченска намериха работа и препитание за семействата си и десетки съкратени работници и служители на оръжейницата “Арсенал”. Спечелените от местните военни пари от мисии в чужбина в последните три години вдигнаха съществено и цените на недвижимите имоти в района. За мнозина безработни семейства работата като кадрови военни се оказа спасение в трудните години на преходи реформи, неподминали и казанлъшката индустрия.