Акция за безвъзмездно кръводаряване ще се проведе на 20-ти януари - идния четвъртък в Многопрофилната болница за активно лечение в Казанлък, съобщиха от Кръвна банка. Организатор на безвъзмездното кръводаряване, първо за тази година тук е Районният център по трансфузионна хематология.
Всеки желаещ да стане кръводарител и спаси човешки живот може да се яви в сградата на болницата в 8,30 часа на 20-ти януари. Акцията ще продължи до 12,30 часа в залата на третия етаж.Преди да даде кръв гражданинът попълва специален въпорсник, чрез който се събират данни за здравословното му състояние, прекарани заболявания, операции. Кръводарителят трябва да отговори и на въпрос дали е имал рисково поведение, излагащо го на опасност от заразяване със СПИН и други полово предавани болести, както и такива по кръвен път. Независимо от дадените отговори в анкетата, всяка една взета кръвна проба се изследва за СПИН, ВАСЕРМАН и хепатит. Около 1 процент от взетата кръв при такива акции обикновено се оказва негодна и се бракува, каза за “Седмица” д-р Владимир Генчев, завеждащ Кръвната банка в МБАЛ-Казанлък. Останалата кръв се използва при спешни операции и други медицински нужди. Според статистиката 85 процента от хората са с положителни кръвни групи, останалите 15 процента са притежатели на отрицателни и от рядко срещани кръвни групи. Именно кръв от групите АВ, В с Rh - / отрицателен/ се набират по-трудно при такива акции.
Опитът през последните 15-тина години показва, че на призиви за безвъзмездно кръводарителство се отзовават основно възрастни хора, често изпаднали в крайна нужда, както и роми, които се опитват да припечелят по този начин някой лев.
Задължително всеки един кръводарител се проверя в списък за потенциално носителство на хепатит, изследва се и за останалите противопоказни за дарителство заболявания.
Кръвта, набавена чрез такива акции се използва при спешни случаи. По данни на медици относителният дял на бъзвъзмездното кръводаряване в страната е само 3-4 процента.
Като основна причина за това медиците посочват практически липсващия стимул за дарителство на толкова ценно нещо като кръвтта. Знае се, че на 1 килограм телесна маса обикновено се пада по 70 млл.кръв. Дареното количество кръв се възстановява обикновено до 48 часа като количество и до 2 месеца като качество.
Според сега действащата нормативна уредба при безвъзмездно кръводаряване дарителят получава срещу дадената от него между 405 и 550 милилитра кръв подкрепителна закуска, в размер на 6 лева и отпуск, регламентиран по Кодекса на труда, но повечето частни работодетели трудно дават подобен полагащ се отпуск.
По тази причина основно в България се прилага т.н. “фамилно кръводаряване”, при което близките на даден пациент сами се грижат за набирането на нужното количество кръв. При спешни случаи се прави кръвопреливане, а близките на пациента връщат същото количество кръв, независимо от групата в Кръвна банка.
Кръводарител може да стане всеки здрав български гражаданин, който няма противопоказни заболявания за дарителство, тежи поне 60 килограма и е с ниво на хемоглобина поне 145 за мъжете и 125 за жените. Противопоказно за дарителството е и ниското кръвно налягане.Безвъмездно кръв може да се дава 3-4 пъти максимум годишно, в противен случай има опасност за здравето на дарителя, уточнява д–р Генчев.