Изложбата „Конферанс“ представя седем млади автори с 53 графични творби, обединени не само от техниката, но и от идеите и концепциите, които те разглеждат в творбите си. Авторите са различни и уникални в изказа си и затова избират името на изложбата да бъде „Конферанс“, тъй като думата обединява идеите им, но в смисъла ѝ се съдържа и представянето на всеки един от тях. Като самостоятелно изградени автори младите художници от години вече са познати имена извън страната ни. Имат множество международни и национални участия в изложби, биеналета, пленери и симпозиуми и награди в областта на графиката. И тъй като изявите им в чужбина надхвърлят изявите им в България, у тях се ражда идеята за тази изложба: да покажат и пред българската публика пътищата и търсенията си.
Инициатор на изложбата е художникът и преподавател по графика и история на изкуството в НГПИД „Акад.Дечко Узунов” – гр. Казанлък Елеонора Атанасова. Тя събира своите приятели от студентските години във Факултета по изобразителни изкуства във Велико Търново и резултатът е една модерна по визия, изключително разнообразна като техники, социално ангажирана по тематика и изстрадана като отношение към изкуството изложба.
Изложбата е замислена като пътуваща. В началото на февруари тя гостува на Стара Загора – галерия „Лубор Байер“; на 09 април 2015 г. ще бъде представена във Велико Търново – Изложбени зали „Рафаел Михайлов“.
На 16 февруари 2015 г. /понеделник/ графичната изложба „Конферанс” ще бъде открита от 18 ч. в залата за временни изложби на Художествена Галерия – Казанлък!
за Авторите:
Елеонора Атанасова е родена на 21.09.1986г. в гр. София, но живее в гр. Казанлък. През 2006 година завършва НГПИД „Акад. Дечко Узунов“ - гр. Казанлък , специалност: „Изобразтелни изкуства“ с профил „Живопис“. През 2010 завършва ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, Фак. Изобразителни изкуства , специалност: ИИ Живопис – Бакалавър при проф. Георги Стойков. През 2010г. специализира в Akademia Sztuk Pieknych im Wladyslawa Strzeminskiego в Лодз – Полша. В Полша участва в няколко изложби в Лодз и във Варшава заедно с местни художници. 2011г. – завършва Магистратура във В. Търново във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, Фак. Изобразителни изкуства , специалност: ИИ Графика.
0т октомври 2012 г. до юни 2013 г. работи като преподавател по изкуства в училище „ Даш Науш„ и в художествена гимназия „ Жулио Данташ” в град Лагош /Алгарв – Португалия. Там прави самостоятелна изложба и участва в изложба с местни художници в Лисабон и в Калдаш да Рийня с графики. През юли 2012 г. прави самостоятелна изложба в залата на Алианс Франсез - гр. Казанлък на тема „Рамки“ – графики. От 16.09.2013г. – преподава в НГПИД „Акад. Дечко Узунов“ - гр. Казанлък - Графика и История на Изкуството.
Елеонора има 5 самостоятелни изложби (Полша, Португалия, България) и над 45 участия в международни изложби, участия в национални и международни пленери, призове, медали и награди от международни биaналета, триaналета и симпозиуми за графика в България и чужбина – в Полша, Русия, Португалия, Беларус, Сърбия, Македония, Турция, Румъния и Швейцария.
В изложбата Елеонора представя 18 графични творби - част от творчеството ѝ, изпълнени в различни графични техники – офорт, акватинта, литография, линогравюра и графична рисунка. Всяка една от творбите е участвала в национални и международни конкурси, биеналета и изложби и е била наградена. Част от творбите са Ex Libris, а големите линогравюри са част от цикълът „Рамки“ – и представят „рамката“ като средство за ограничаване на душата и съзнанието, това са психологическите рамки, които самите ние си поставяме или с които се сблъскваме в живота. Цикълът представя пет линогравюри по метър на 80 всяка, които разглеждат пет психологически портрета, реагиращи различно на „рамките“, изпълнени чрез гротескови разкривени образи, които изразяват съответните психологични състояния на съответните характери . „Освобождение“ , „Котки“ , „Голям Дявол“, „Овчедушие“, „Паразит“ са съответно имената на творбите, част от цикъла „Рамки“. Елеонора често предпочита да използва хумора и главно гротеската в творбите си и често балансира между тънкия хумор и сериозната тематика, за да разглежда важни социални въпроси на обществото, като смята, че чрез хумора творбите и концепцията им е по достъпна за зрителя.
Веселина Светлинова Стоянова е родена през 1990 г. Завършва средното си образоване в НГХНИ „Константин Преславски” гр.Варна в художествена паралелка с профил Графика. Обучава се във ВТУ „Св.св.Кирил и Методий” при Хр.Керин и през 2013г получава бакалавърска, а през 2014г. магистърска степен по ИИ „Графика” .
Графиките са изпълнени в техниката на литографията и са с размер 50/80 см. Част са от цикъла „Любовта когато не е любов” и обхваща разбирането, че това не е нежното и невинно чувство, което сме свикнали да възприемаме, а е източник на болка, която обаче се приема с примирение под претекста , че е любов. Графиките в са четири на брой и са със заглавия: „Любов към маската” , „Любов към себе си” , ”Любовта като идеал” и „Любовта като трофей”. Изпълнени са в техниката на литографията, в един цвят. Женското тяло е централна част в изграждането на изображенията , като неговата важност се състои в това, че то представлява своеобразна алегория на любовта. Именно манипулациите по фигурата и различните деформации са символното представяне на отношението по темата. В композициите на всички графики са въведени текстови откъси, които пряко кореспондират с отделните заглавия. Напукванията в изображенията и фигурите представят визуално разрушителните последствия на тази гротескна любов.
Деян Карагогов е роден през 1980 г. в гр. Ямбол. През 2004 г. завършва Националната Художествена Академия - специалност "Графика", при проф. Хр. Стайков със степен Магистър. През 2006 г. е приет като асистент в катедра „Графика” във ФИИ към ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”. Работи главно в областта на литографията и преподава основните класически графични техники , както и прилагането на съвременните методи в областта на графиката. Стилът му на работа е повлиян най-вече от негативното и агресивното у човека. Ас.Деян Карагогов има 5 самостоятелни изложби, няколко в съавторство, както и над 15 участия в общински и национални изложби. Участва в бианалета, трианалета и международни изложби.
Александра Любомирова Духлинска е родена на 27.04.1987 г. в гр. Плевен - на 27 години. Завършила бакалавърска степен, специалност Графика – ИИ във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, Факултет по изобразително изкуство. Има четири самостоятелни изложби - 2010 г. – “Седемте смъртни гряха” – Графика и Рисунка, гр. Плевен, България; 2011 г. – “Седемте смъртни гряха” – Графика и рисунка – гр. Воскресенск и гр. Москва, Московска област, Русия; 2012 г. – Еклесиаст” – Рисунка – гр. Велико Търново, България. Има над 15 общи изложби в страната и чужбина. Участвала е в съвместна работа с издателства, графично оформление, разработка на корици и илюстрации на над 12 литературни издания. Над 450 нейни творби са продадени в повече от 15 държави.
За рисунките ѝ: „Зачатие“ - Рисунка с молив, 35/50см; Зачатието и кръговратът на живота са силно засегнати в тематиката на творбата. Яйцето е своеобразен символ на неговото начало. В същото време то е изобразено като празна и напукана обвивка, знак за края на човешкия житейски цикъл. Овалната форма допринася за нежния женски силует, символизиращ отново началото. Кръгът е една от най-съвършените форми в природата. Непрекъснатият процес и преминаването на една форма в друга са основи, заложени дори в природните закони.
„Съмнения“ - Рисунка с молив, 35/50см; Женското лице, изобразено в творбата, символизира простичките човешки съмнения. Съмнения в чувствата, мислите, в собствените и чужди думи, в доверието. Пластиката на формите допълнително подсилва желанието да изрази древното и отколешно чувство, което движи човека напред в стремежа му да се усъвършенства и гради като естетически хомогенен елемент от природния кръговрат.
Мартина Лазарова, на 24г., от гр.Велико Търново. През 2009г. завършва СОУ „Ем.Станев”, гр.В.Търново, профил изкуства, паралелка изобразително изкуство. През 2013г. завършва ВТУ „Св. Св.Кирил и Методий”, факултета по изобразителни изкуства, специалност Изящни изкуства - Графика, бакалавърска степен, а през 2014г. завършва магистратура, същата специалност. Харесва графичния начин на работа и там намира себе си. Мартина обича да работи в полутон и да прави нещата да изплуват от мрака. В творбите си влага много емоция и душа, гледайки по-философски на нещата.
Представените творби в изложбата „Конферанс“ показват най-добре маниера и работата на авторката. Основните четири графични листа са обвързани под общото заглавие „ Мечтите – водещата сила в живота ни“. Основният замисъл е представянето на мечтите като неизменна част от нашия живот, даващи ни сили и показващи ни пътищата напред, които ни очакват. Използваната техника е мецотинто, една от любимите техники на авторката, прилягайки най-добре на начина й на работа. Самата техника предразполага за представяне на някаква мистичност и тайнственост и още повече допълва основния замисъл за творбите. В самите графични листи само се загатва за мечтите като усещане, без да се показват конкретни такива. Самият стремеж към мечтите е доста по-интересен и вълнуващ. Присъствието на птици или само пера е използвано като символ на свободата. Призивът на авторката е да мечтаем, да следваме и осъществяваме мечтите си, които ни водят по пътя напред!
Илияна Николаева Чернаева е родена в град Плевен на 19 .02.1989 год. Завършва Факултета по Изобразително Изкуство випуск- 2013,специалност бакалавър по Графика. Има множество национални изяви в изложби и конкурси за графика и илюстрация. Интересът към рисуването и в частност илюстрацията са водещи в желанието ѝ да изпробва различни техники (графики, колаж , препечатки) и материали при изобразяването на сюжетите в творбите ѝ. Тя представя 6 рисунки ,част от които колажи, при някой е използвала подложка от акварел, туш, сух пастел. Включва и няколко скици с молив. Харесва свободата и богатия избор на материали, те ѝ позволяват експерименти. Илюстрацията и по специално тази за деца носят особен заряд и харизма за нея. Тя избира приказки с интересен за нея сюжет, често в тях се прокрадват и хумористични нотки.
Анелия Мартинчева е родена на 30.11.1986 г. в гр. Свищов. Образование и обучение: 2004-2008 - Професионална гимназия по керамика и мебелно производство, гр.Севлиево, специалност: Дизайн в силикатното производство; 2008-2012-БАКАЛАВЪР-ИИ-графика, Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“, гр.Велико Търново; 2012-МАГИСТЪР-ИИ-графика, Великотърновски университет „Св. Св.Кирил и Методий“, гр.Велико Търново; 2007-2014-участия в общи изложби,конкурси и пленери:
І Награда - Керамика - конкурс по професии, гр.Севлиево;
І Награда – Живопис - международен фолклорен фестивал, гр.Велико Търново
За творбите ѝ : Тя представя цикъл: „Преходност“: “Материално и Душевно“,
“Земя и Вода“, “Небе и Небе“, “Маска и Лице“. Представен е в четири графични листа, изобразяващи прехода между два свята - реален и душевен. Свързващото звено идейно и композиционно е огледалото - символ на нашето отражение в материалния и душевен свят, отразяващ това, което сме - истинските „ние.“
Диптих: „Настроение“: -“Настроение“-І; -“Настроение“-ІІ Колаж-смесена техника, в процес на търсене на чувството, емоционалността, хармонията, както и баланса между различните материали и хартия, които обобщават цялостния образ, изразен чрез цвета - акцента, който обединява връзката: материя, цвят, емоция - Настроение. Останалите графики , които представя в изложбата : „Трио“,“Без Бодли“, „Еуфория“, са създадени през различни периоди и не са взаимно свързани, но във всяка от тях е вложила някаква символика, отговаряща на нейното вътрешно търсене, усещане и чувство за баланс на формите и обемите, на черното и бялото, на изразните средства в графиката, в търсене на технологичния похват,помагащ ѝ да изрази себе си.
За идеята:
„Изкуството е неизменна част от нашето съществуване. Така трябва да е за всяко мислещо човешко същество. То придава красота и финес на света около нас. Кара ни да бъдем в унисон с природата, чието съвършенство трябва да гоним. Щастливи сме да се наречем творци и да осмислям дните си по този начин.“ – споделят авторите.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...