15:34 | 21 януари 15 19921

Казанлък става столица на Розовата долина - окончателно

Казанлък става столица на Розовата долина - окончателно / Новини от Казанлък

Новото туристическо министерство запази спорния туристически район Долина на розите с център Казанлък и го включи в окончателното си предложение към Министерски съвет.

Концепцията е внесена вече и до края на този месец трябва да бъде приета. Според нея, до края на 2016 година България ще бъде разделена на 9 туристически района със съответните им градове-центрове: Район Дунав – Русе; Район Стара планина –  Велико Търново; Район София – София; Район Тракия – Пловдив;  Район Долина на розите – Казанлък; Район Рила-Пирин – Благоевград; Район Родопи – Смолян; Район Варна (Северно Черноморие) – Варна и  Район Бургас (Южно Черноморие) –  Бургас.

Конкретно за нашия район Долина на розите, браншови организации и много експерти имаха дълги спорове по целесъобразността за отделянето ни в самостоятелна област на туристическата карта на България. Това се подчертва и в самата окончателна концепция на туристическото министерство:

„Този район е най-силно критикуваният самостоятелен район (в т.ч. и в количествен аспект като твърде малък по територия и туристическо развитие), понякога окачествяван като „измислен” (национални срещи-София, регионални срещи в Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново).

Основните аргументи са, че той е твърде малък, че се идентифицира повече с тракийското наследство и съответно е изкуствено отделен от район Тракия, че се асоциира с „конкретно растение, което вече не е приоритетно и привлича посетители през ограничен период от време”...

Има и отделни мнения в полза на обособяването на района („утвърдена марка”). Категорични мнения в подкрепа на Розова долина като самостоятелен район са изказани не само от представители на общини от района (особено община Казанлък), а също и от изявени експерти в туризма, както и от интервюираните представители на чуждестранни медии и туроператори.”

Въпреки многото критици на Казанлък, в крайна сметка оставаме център на самостоятелен район на новата туристическа карта на България!

Район Долина нa розите с център Казанлък ще включва 19 общини: Антон, Златица, Карлово, Копривщица, Мирково, Панагюрище, Пирдоп, Сопот, Стрелча, Хисаря, Чавдар, Челопеч, Гурково, Казанлък, Мъглиж, Николаево, Павел баня, Сливен, Твърдица.

Предвидените за нашия район области за развитие на туристическите услуги са културен туризъм - рози, траки, възрожденско наследство и др., балнеологичен туризъм заради курортите Хисаря и Павел баня и още планински, приключенски и винен туризъм.

След обособяването им, всеки район ще се управлява от местна организация, в която ще влизат общините и неправителствени сдружения. Тези органи трябва да се ситуират до края на 2016 г. Те ще могат да кандидатстват с проекти за туристическа реклама, включително и по бъдещата програма за финансиране с европейски средства "Региони в растеж”.

kazanlak.com

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

„Игри на волята“ с Чикагото и Дино оживяха в казанлъшкото училище „Св. Паисий Хилендарски“

28433 | 15 декември 2025

Обраха къща и заведение за бързо хранене в Казанлък

8096 | 15 декември 2025

Казанлъчани дариха парцел за построяването на Център за интеграция на деца със специални потребности

5742 | 15 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4567 | 11 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

4102 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

4012 | 09 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3906 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3677 | 10 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3654 | 11 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

3224 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак