Нито един от двата разработени и одобрени предварително проекта “От социални помощи към заетост” на Община Казанлък не е одобрен и няма да получи финансиране от Министерство на труда и социалната политика през настоящата година, стана ясно в предпослединя работен ден на миналата година. Факсът е получен в Общината в късния следобед на 30-ти декември.
Двата предложени от администрацията проекти предвиждаха да осигурят работа на 268 социално слаби и трайно безработни граждани. 100 души от предложените за наемане са предвиждани за работа по сметопочистването и сметоизвозването в Казанлък и района. Други 168 по план са щели да извършват тази дейност по селата.
Първоначалните намерения на Общината бяха по двата проекта да бъдат наети 365 души, но след разговори със заместник-социалния министър Румен Симеонов, по време на посещението му в Казанлък, Общината редуцира щатовете, с оглед на поетия от заместник-министъра ангажимент за тяхното финансиране.
Късният факс от 30-ти декември съобщава на общинското ръководство, че от първи януари се прекратяват трудовите договори на 268-те граждани, работещи досега по програмата. С това решение на Министерството на труда и социалната политика община Казанлък става една от 40-те в страната, където е силно нередуцирана програмата “От социални помощи към осигуряване на заетост” или напълно прекратена. Сред освободените са и 100-те работници, осигуряващи почистването в града.
Още в първия работен ден на тази година 34-те общини, членуващи в РАО “Тракия” изпратиха Протестно писмо до Министерски съвет, Министерство на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта, с настояване за преразглеждане на ситуацията.
Същевременно от Бюрото по труда в Казанлък с друго писмо, от 28-ти декември уведомяват Общината, че следва да се организира обучение за частни работодатели, в сферата на земеделието, които могат да кандидатстват по програмата за наемане на работници в сферата на тютюнопроизводството, земеделието и други селскостопански проекти. Дори да се намерят работодатели, които ще наемат работници по тази програма и спечелят съответно финансиране, то това няма да стане по-рано от март-април тази година, категоричен е заместник-кметът по социалната политика Ердинч Билен.
От новата година без държавна субсидия остава и Центъра за палеативни грижи в Казанлък. Досега там по програмата “От социални помощи към осигуряване на заетост” препитание намираха 7 медицински сестри, работещи като социални асистенти.