12:13 | 10 декември 14 14205

Държим ли Казанлък под риск с язовир Копринка?

Нивото на язовир Копринка към 11:00 часа днес е на 10 см. под ръба на преливните клапи (шлюзовете), видяха на място репортерите на kazanlak.com. Язовирът от вчера следобед се изпуска на максимум от дънните изпускатели при ВЕЦ Копринка.

Свързахме се с експерти, които не пожелаха да застанат пред камера, но разказаха какво е фактическото състояние и евентуалните рискове за Казанлък и региона при сегашната ситуация.

Капацитетът на двата дънна изпускателя е общо около 90 -100 куб. м. в секунда. Те са отворени на максимум, доколкото позволява вече старото съоръжение. Водата от там се излива директно в коритото на река Тунджа. Отделно има изпускател към канала, който отвежда вода покрай Бузовград и Арсенал към ВЕЦ Стара Загора. В него се вливат в момента не повече от 10-15 куб. метра вода, тъй като е затлачен и има опасност повишеното му ниво да уплаши хората в региона на Бузовград.

Такива са и последните официални данни - общо 120 куб. м. в секунда се изливат и толкова се вливат от вчера следобед в чашата на язовир Копринка.

Петте големи преливни клапи (шлюзовете) са затворени. Ако единия от тях се отвори, той ще изпуска ударно 220 куб. м. в секунда директно в река Тунджа. Реката е препълнена и заради допълнително вливащите се в нея реки - Стара река (Енинската) и Мъглижка река, които се вливат след язовир Копринка в Тунджа. Пълноводието на Тунджа от тази сутрин причини заливане на пътя Казанлък-Стара Загора при моста на Ягода. Наводненията в този район са обилни, очаквайте допълнителна информация. (допълнителна информация за наводненията в Мъглиж - Николаево тук:)

Какво предстои за язовир Копринка.
Според аварийния план, ако нивото му се вдигне на 10 см. над ръба на преливните клапи (шлюзовете), отговорните служители ще трябва директно да свалят клапите, за да започнат изпускане. Това  би се случило при масиран прилив на вода в язовира. В  момента такава опасност няма. Водосборът от Стара планина при спрелите днес валежи не предполага да се излее силно количество вода изведнъж в язовир Копринка.

Отново от неофициални източници знаем, че днес се очаква източване на няколко микроязовира в района на Голямо Дряново и Дунавци, чиито диги са слаби. Няма опасност, увериха нашите експерти, защото те са малки с капацитет от около 300 000 куб. м. Според последните официални данни свободния капацитет на язовира е около 5 млн. куб. метра (изречени в Казанлък от Областния управител Георги Ранов в отговор на изричен въпрос на kazanlak.com  на пресконференция, свикана за политически обяснения).

На пресконференция днес в Областния кризисен щаб в Стара Загора, на която очаквахме някой да разкаже компетентно какво е положението с язовирите и река Тунджа в областта, отново са нахокали медиите, че всяват паника и са съобщили само, че: няма опасност да се скъса стената на язовир Копринка, че няма опасност да се залее Бузовград и само 10 села в Мъглижко са наводнени!

Че няма опасност да се скъса язовирната стена на Копринка, добре че ни казаха от Стара Загора, че ние казанлъчани не знаем.

Главният въпрос е Държим ли Казанлък и региона в риск, като не изпускаме язовир Копринка, за да не залеем селата по пътя на река Туджа, после язовир Жребчево, който е с автоматични клапи и директно излива водата в Тунджа, с което залива региона Елхово Ямбол?
Може ли да се скъса язовирната стена и да ни потопи, докато внимаваме да не потопим градовете и селата след нас?
Именно този въпрос паникьосва казанлъчани от няколко дни насам. Отговорът му от институциите е лаконичен - няма опасност от скъсване на стената.

Все пак, да го разкажем подробно, след допитване до строителни експерти - опасността от скъсване на стената е почти нулева. Самата стена е земно насипна, но е укрепена с камъни и зидария, което прави казанлъшкия язовир един от най-добре укрепените в България. Ако железните преливни клапи поддадат, или се случи да се отворят – съзнателно или не, допълнително е предвидено каменно укрепление на канала, в който се изливат, като е ползвано естествено възвишение край паметника на Георги Димитров. То би трябвало да спре водата да не прелее към стената и да я подкопае със силен дебит от външната й страна - където дядовците, прадядовците и бащи на почти всеки казанлъчанин са нареждали на ръка камъните.

Опасност да се повтори ситуацията от 2005 с моста на Бузовград към днешна дата също няма, смятат експертите. Тогава ударно бяха отворени клапите (шлюзовете) на язовира през лятото и той беше източен в Тунджа. Затлаченото корито на реката, обаче вдигна нивото дотам, че бе съборен моста към Бузовград. След ремонта на моста, коритото е почистено и повторна подобна ситуация не се очаква.

И накрая – за всички, които се наупражняваха да хокат и обиждат медиите в региона от вчера до днес – и граждани и институции:

Уважаеми госпожи и господа,

Ние в kazanlak.com винаги сме се позовавали на официалната информация от институциите, а когато липсва на – очите си. Или както се налага в случая - на компетентни хора, независими експерти. Но НИКОГА не сме съобщавали неверни данни и няма да го направим.

Друг е въпросът, че институциите са последните, които ще известят за опасност, защото "виждат" положението по телефона! Информацията тече бавно и тромаво. Така е организирана системата. И защото хората в тях пазят първо собствените си постове - добре известен факт. 

Нашите потребители са интелигентни хора и могат сами да преценят има ли или няма страшно.


kazanlak.com

снимките са от нощта на 9 срещу 10 декември 2014
видеото е от 10 -11.00 часа на 10 декември 2014

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак