Точно в дните около 90-годишнината от рождението на големия пейзажист, маринист и хуманист Георги Баев / 9 ноември 1924 г. – 18 февруари 2007 г./, Художествена галерия – Казанлък, съвместно с Художествена галерия „Петко Задгорски” в Бургас, експонира в залите си юбилейна изложба на бургаския художник.
Ученик на акад.Дечко Узунов в Художествената Академия в София – специалност живопис /завършва през 1949 г./, Георги Баев оформя естетическия си светоглед още в началото на 50-те. Отначало работи графика и е сценограф на кукления театър в родния си град. Постепенно „навлиза” в пейзажа, по-скоро морето навлиза в пейзажа му. Едновременно с промяната на изразните средства се променя и натюрела му. Художникът гради образи, плоскости и пространства и търси внушенията си чрез баграта. Първото международно признание е от 1957 г. на 6-ия световен младежки фестивал в Москва.
Но първите силни години, с които свързва творчеството си, са определено 60-те. Живописните му платна от това десетилетие са наситени с лиризъм, с хармонии от сложни цветни нюанси. За разлика от другия художник от това време, приятелят му Генко Генков, в чийто пейзажи бушува остра експресия на баграта, при Баев има една сдържаност при избора на сюжета и тоновете /„Алея” 63г., „Пейзаж с парапет” 61г./, „Пристанището в Бургас” 69 г. – в онова меко синьо-зелено, разпознаваемо предимно в цвета на небето и морето, има пространство и въздушност, дълбочина и изтънчен лиризъм. Прави самостоятелна изложба в Бургас през 64-та и в София през същата година и през 1972-ра, участва в тематични изложби „Созопол и морето”, „Приятели на морето” и в изложби в Париж, Прага, Будапеща, Москва, Никозия, Лимасол, в Тунис.
Георги Баев е признат за един от най-добрите пейзажисти у нас. Рисува морски, градски, индустриален пейзаж, в последните си години и планински /цикъла за Родопите/. Отношението и дълбоката му връзка с морето са завинаги запазени в „Край морето” 63, „Път към морето” 70 г., „Тихо море” 71 г., „Алея край морето” 71 г. Тъй като е бил неспособен да плува и да влиза в морето, художникът го обичал като нещо живо, което се движи непрекъснато. Многобройни са картините му на морска тематика; морето с неговата водна стихия или овладяността на повърхността на водата, нарисувани от един артист със свободен и непокорен, необуздан дух, със силно развито чувство за лична свобода и свободно, широко въображение.
Силни години в творчеството му са и 80-те на 20-ти век. Художникът рисува със страст, рисува много. През 1983 г. едно изненадващо събитие рефлектира силно върху творчеството му, като обръща темата от природата към човека, вади с изключителна мощ и неудържимост хуманизма на художника. Като естествен продукт на онова неестествено и нечовешко дело с опожаряването на ателието му, са новопоявилите се картини „ Апокалипсис сега”, „Агресия”, „Обикновен фашизъм”, „На другия ден след атомната бомба”, „Удавник”, „Спомени”, които заменят дотогавашните картини с имена на лодки и море. Огънят, пламнал вследствие саморазправа след изявление на художника в предаването „Всяка неделя”, е унищожил плодовете на многогодишно творчество, но детайли от изчезналите картини влизат по памет в тези нови произведения, вдъхновени от пепелта. Обгорени картини, рамки, дорисувани върху тях нови сюжети, са експонирани по-късно на площад „Демокрация”. Заради тяхното внушение за силата на възраждащия се творчески дух, понесъл жестоко посегателство, той започва да бъде определян като „един от големите хуманисти на Европа и света”.
В биографията му има десетки участия у нас и в чужбина, отличия, членство в СБХ, почетен член и член-кореспондент на Австрийското обединение на художниците „Кюнтслер хаус”, на японската асоциация на художниците „Ника-хай” . През 1986 г. става носител на Хердеровата награда на Виенската академия за изкуства. Представен е в 34-томния речник на изкуствата на лондонското издателство „Макмилън”, многократно е номиниран за „Мъж на годината”, „ Личности с влияние” на американски и английски биографични институти. Носител на наградата „Владимир Димитров – Майстора”.
27 платна на Георги Баев идват в Казанлък. По същото време от фонда на галерия „Димитър Добрович” в Сливен изпращат непоказвани на широката публика платна на живописеца в родния му град. В новосъздадената миналата година по Никулден Галерия-експозиция „Георги Баев” в Бургас на 10 ноември от 18 ч. ще бъде открита негова изложба, която ще остане там до 30 януари 2015 г.
В казанлъшката Галерия изложбата, с част от духовните съкровища на Георги Баев ще бъде открита в сряда, 12 ноември 2014г., от 17.30 ч.
На снимката: картината на Г.Баев, "Лодки", м.б.пл. 1963г., ХГ "Петко Задгорски" - Бургас
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...