Славяна Узунова
Осемдесетгодишното знаме на казанлъшките тракийци дари на РИМ “Искра” председателят на тракийското дружество Костадинка Димитрова.Реликвата на бежанците от Източна Тракия стана притежание на музея миналата седмица, в навечерието на Деня на народните будители, по време на 27-те четения, организирани от казанлъшкото краеведско дружество “Иван Енчев – Видю”.
“ Едната страна на знамето е тази, която аз наричам историята на моите деди. Най-напред там е бил образът на личност, върху която предците ми са хвърляли кал – на Коста Георгиев, и са я заличили. Върху нея художник е изобразил изгрев над Бяло море, към което е отправило взор младо тракийско семейство, оставило там дом и бащин гроб. По-късно на това място на знамето пак е направена промяна /защото миришело на шовинизъм/ и то е заето от петолъчката. След години и тя е заличена с нов пласт боя. Нарисувана е стройна странджанка, изкачила се на хълм и отправила поглед към паметника на Петрова нива. Така пласт върху пласт старото знаме отразява историческите промени в живота на българския народ и на тракийските дружества “, пояснява Костадинка Димитрова.
Другата страна на знамето е непокътната през годините. На нея са изобразени две здраво стиснати ръце, които символизират единението на българската нация и силната връзка с ония тракийци, които и до ден днешен живеят извън пределите на България.
За първи път знамето е показано в протестен митинг против Ньойския договор. За да бъде защитено от бомбардировките през 1942г. то е отнесено за съхранение в Мъглиж в дома на Димитър Костадинов от Булгаркьой. За последен път знамето е показано в Казанлък през 1994г. по време на честванията по повод 150-та годишнина от рождението на Петко войвода.
От тогава казанлъчани- тракийци имат ново знаме, което е дарено от две поколения тракийци – 70-годишния Станко Георгиев от Източна Тракия и 30-годишния Янко Николов, потомък на западнотракийци. Върху тъмночервена коприна е изобразен лъв с развят трибагреник с образа на легендарния Петко войвода. Знамето е осветено в Шипченския манастир. На върха на пилона му е вградена капсула с шепа пръст, донесена през 1994г. от родното място на войводата – Доган Хисар, Гърция .
90 години навърши казанлъшкото тракийско дружество тази година. Основното ядро бежанци в Казанлък са от Източна Тракия – Одринско, Лозенградско, Кешанско.
“Трудно вървят преговорите с обезщетяването на бежанците от Турция, оттам не искат да разговарят по този въпрос. Ние настояваме и за двойно гражданство. Апелираме към ЕС да не приема кандидатурата на Турция, докато тази страна не реши проблемите с имотите на тракийските бежанци и кюрдите”, коментира председателят на казанлъшките тракийци.
М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи сортировач - опаковчик, металургична продукция
За нуждите на „М+С ХИДРАВЛИК” АД, гр. Казанлък, стартираме подбор на кандидати за длъжността: Сортировач - опаковчик,...
Алекс Груп търси да назначи шофьори
Поради разширяване обема на работа търсим да назначим двама шофьора с кат. С за постоянна работа. Фирмата се...
Комплекс “Есен” гр. Казанлък набира персонал
Комплекс “Есен” гр. Казанлък, набира персонал - кухненски работници, сервитьори и бармани, за новооткриващ обект. За...
„М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи МАШИНЕН ОПЕРАТОР МЕТАЛОРЕЖЕЩИ МАШИНИ, ЦПУ
За нас: 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД....