Първа работна среща в разширен състав, свързана с културните събития в програмата на Празника на розата ’2014 и тяхната организация, проведе днес кметът на община Казанлък Галина Стоянова. В работната среща участваха директорите на всички общински културни институти, които се представят с творчески продукт в празниците, както и директорът на ДК „Арсенал“, директорът на ПГ по лека промишленост и туризъм, организатор на изложбата с дегустация „Хлябът на българина – обред, бит и вяра“ и представители на НЧ „Жар-2002“, което организира националното надиграване „ Тъпан бие, хоро се вие“. Срещата се проведе с участието на медиите.
Кметът Галина Стоянова подчерта, че Фестивалът на розата ’2014 вече е презентиран на туристическото изложение „Ваканция и СПА Експо“ в София, а програмата му е готова още от началото на тази година. Новото в 111-ия празник, посветен на казанлъшката маслодайна роза, превърнала се в национален символ на България, е кампанията по реализация на завещанието на скулптора Доко Доков, почетен гражданин на Казанлък. Той дари на родния си град своята скулптура „Японката“, която да бъде изработена и поставена в градското пространство на подходящо място.Идеята на автора е чрез тази скулптура да се подчертае приятелството и духовната връзка, която свърза японския и българския народ. Както е известно, Казанлък е побратимен с три японска града – Фукуяма, Мунаката и Хирошима, а през 2013 г. бе единственият български град, поканен за участие на изложението „Утаге“ в Осака. Всяка година казанлъшката Царица Роза пътува до Страната на изгряващото слънце по специална покана на Асоциацията за приятелство „Фукуяма – България“. В дните на Празника на розата хиляди японски туристи посещават Долината на розите и тракийските царе. По тази причина и тазгодишният 111-и празник ще премине под знака на приятелството между Казанлък и Япония.
Стартира дарителска кампания за набиране на средства за изработване на статуята „Японката“, като казанлъшка фирма е предложила оферта за изработката й от 25 хил. лв. - цена, три пъти по-ниска от първоначалната.
Кметът Галина Стоянова подчерта, че вече 2 години Фестивалът на розата се реализира с дарителски средства, като основната подкрепа идва от казанлъшки фирми, за което тя благодари на бизнеса в Казанлък.
На изключителен интерес от страна на туристите се радва ритуалът „Розобер“, поради което тази година ще бъдат предложени 6 такива ритуала, в шест населени места на територията на общината и в розовите градини близо до Казанлък. Дискутирано бе празничното Карнавално шествие, което освен изненади за казанлъчани, ще съхрани за гостите на града и традиционните елементи.
Представителят на всеки културен институт в Казанлък даде разяснения по събитията, с които ще участва в програмата на Празника на розата. Програмата бе допълнена с още инициативи, с което палитрата от интересни събития стана още по-богата и пъстроцветна.
Текст:Пресцентър на Община Казанлък
Снимки: kazanlak.com
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...