Кметът на община Казанлък Галина Стоянова днес отговори на питането на групата съветници от БСП в Общински съвет – Казанлък. Стоянова изпрати писмено отговора си до съветниците, а днес на заседанието на ОбС тя излезе и отговори устно, както и зададе контра въпроси към съветниците от БСП.
Съветнизите попитаха за съдебните дела с фирма Тракия трейд относно нищожността на договора на фирмата с Община Казанлък за покупко-продажба на терена на бившата Инфекциозна болница. Договорът бе определен за нищожен през май 2013 година, а самият договор е подписан през 2007 година. Стана ясно, че фирмата е внесла искова молба пред Арбитражен съд за сумата 3 664 979, 30 лева. Следващото заседание по исковата молба на Тракия Трейд е насрочено за май 2014 година, заяви кметът Галина Стоянова. „Досега няма влязъл в сила акт, по силата на който Община Казанлък да дължи на Тракия Трейд заплащането на конкретна сума, поради което не би могло да бъде извършено изчисление на размера на евентуално дължима лихва. Изкопът на Тракия трейд е извършен незаконно, без никакво строително разрешение. Община Казанлък е внесла иск за запълване в размер на 600 хил. лева, които да бъдат приспаднати от иска на Тракия трейд“ – заяви Галина Стоянова.
Стана ясно, че договорът не е в съответствия със Закона за устройство на територията, Общия устройствен план и Подробния устройствен план. Стоянова попита общинските съветници от БСП,и конкретно двама от тях - тогаващния председател на ОбС Васил Самарски и тогаващния кмет Стефан Дамянов:
- Чия е отговорността за създадените предпоставки за нищожност на договора и ощетяване на обществения интерес на гражданите с провеждането на конкурса за продажба на имота на мястото на бившата Инфекциозна болница?
- Защо ОбС-Казанлък през 2006 г. взема решение за един явно незаконен конкурс, противоречащ на ЗУТ и на Общия устройствен план и защо председателят на ОбС е председател и на Конкурсната комисия, провела този незаконен конкурс?
- Защо тогавашният кмет на община Казанлък не връща или не обжалва решението на ОбС след предупреждението на главния архитект, че противоречи на закона, а подписва договор с нищожен предмет? И защо след срока от 12 месеца не е развалил договора като неизпълнен?
- Защо инвеститорът чака 4 години - от 2007 г. до есента на 2011 г. , за да предприеме съдебни действия за защита на интереса си?
- С повдигнатите въпроси в качеството си на общински съветници целите защита на чий интерес – на частната фирма или на обществения интерес, който вие по онова време като общински съветници сте пренебрегнали в интерес на „Тракия трейд“ ООД?
Кметът напомни, че е подала сигнал до Районната прокуратура и е образувано досъдебно производство, за да търси защита на обществения интерес в казуса с имота на бившата Инфекциозна болница в Казанлък.
Васил Самарски заяви, че по прозрачен конкурс не е правен: „Нека прокуратурата да каже кой е крив и кой е прав. Не мога да разбера как този договор отиде на Арбитражен съд. 2 млн. трябва да бъдат върнати на Тракия трейд и върху тази сума лихви вървят.“
„Този имот не е свободен за продажба. С решението на съда през 2013 година имотът се връща на Община Казанлък, но де факто Тракия трейд отказа да подпише протокола за предаване на този имот“ – отговори кметът Стоянова на въпрос дали теренът отново ще бъде обявен за продажба.
Така сагата с бившата Инфекциозна болница ще продължи до следващото дело, което ще бъде през месец май 2014 година.
Кметът Стоянова отговори още на въпроси свързани с кафе Фемили и съоръженията, които фирмата е направила на общински терени, както и че парк Розариум ще бъде напояван от сондажи.
Дебатите, отговорите и въпросите можете да видите във видеото, което е към новината.
kazanlak.com