На заседанието на Общински съвет – Казанлък днес отново бе повдигнат въпроса за размера на дълговете на Община Казанлък. Това стана по време на обсъждането на точка 2 от дневния ред. Предложението на кмета по тази точка е за изтегляне на заем в размер на 500 000 лева от Фонд Енергийна ефективност и възобновяеми източници. Сумата е нужна за общинско съфинансиране за санирането на казанлъшката общинска болница. Общата сума за санирането е над 3 млн. лева, които ще бъдат осигурени от Националният доверителен екофонд.
От банката за изказвания общинският съветник Галин Георгиев заяви, че срокът за погасяване на този нов кредит от 5 години, според него е много дълъг. „Сумата не е много голяма и може да бъде погасена в рамките на две години. Става дума за болницата и ще подкрепя тази точка, но започвам да се притеснявам за финансовото състояние на Общината. Най-накрая трябва да стане ясно какво сте наследили през 2011 година и какво се случва след това. Не искам да оставяме следващия кмет с големи задължения“ - заяви новоизбраният лидер на България без цензура в Казанлък.
В докладната на кмета бе записно, че лихвения процент за кредита от 50 000 лв. може да бъде между 4,5 и 8%, като в крайна сметка съветниците гласуваха максималният размер на лихвата по този кредит да бъде до 5,5 %.
Думата поиска и областният лидер на БСП и председател на групата съветници в Казанлък Васил Самарски. Той съобщи, че официалният дълг на общината с този кредит ще бъде 9,1 млн. лева, като в тази сума не са включени просрочените и неразплатените суми, мостовото финансиране, както и предстоящото дело с Тракия трейд, където вероятно Общината ще бъде осъдена да изплати на фирмата (на Тодор Колев) 3,6 млн., заради Дупката на бившата Инфекциозна болница. Според Самарски не е нормално 2 седмици след приемането на бюджета да се тегли нов кредит и това говори за недобро планиране.
От своя страна кметът Галина Стоянова репликира, че по-добро планиране на финансите не може да има, при просрочени задължения от 6 милиона лева през 2011 година. „Дългът се бърка с поетите задължения по мостово финансиране и съфинансиране. Ясно е, че няма откъде да извадим средства за съфинансиране на европроекти за 80 млн. лева. Има внушения, че Общината е в незавидно финансово състояние, но няма нищо подобно“ - заяви Галина Стоянова.
Така въпросът „Колко е дългът на Община Казанлък?“ отново бе зададен, но в крайна сметка бе одобрен поредният кредит на казанлъчани. В случая той ще позволи в МБАЛ – Казанлък да бъдат извършени мерките за енергийна ефективност.
kazalak.com