Къщата на именития казанлъшки скулптор Доко Доков е разбита и ограбена, съобщи БГНЕС. Доков си отиде от този свят на 29 юни миналата година след кратко боледуване. Живота и мечтите на този голям творец бяха прибрани в къщата му на яз. Копринка. Там той твореше и създаваше красотите, на които днес ние се наслаждаваме.
За по-малко от година след смъртта му, къщата е разбита и ограбена. Измъкната е дори алуминиевата дограма от прозорците и вратите. Всичко в къщата е вандалски потрошено, изкормена е ел. инсталацията, откраднати са телевизора и покъщнина. Хубавото в цялата тази грозна история – ако може да се нарече хубаво е, че крадците си нямат ни най-малка представа от изкуство. Голяма част от скиците му и картини са останали скрити за погледите на вандалите. На малката веранда пред къщата, стои недовършена статуя на "Севт", това най-вероятно е било последното нещо, което Доко е творил.
В къщата по земята се въргалят бои, забъркана гипсова смес, която се е втвърдила с времето, почетни грамоти и негови речи писани на ръка върху бели листове. В една от нишите на къщата още стоят неизменните за скулптора бели ризи и костюми. Апашите не са проявили и интерес към уникално красиво пано, което е грижливо прибрано редом с костюмите. Съседите споделиха, че това деяние със сигурност не е направено от роми, тъй като те не смеят дори да приближават този квартал. Те смятат, че нещата са окрадени от други съседи, живеещи в близост до къщата му.
Месец преди да почине скулптора е предложен от кмета на Казанлък – Галина Стоянова за най-високото отличие – Почетен гражданин. Доко Доков е направил дарения на творби на общината, на обща стойност 100 хиляди лева. Той е автор на емблематичната за Казанлък скулптура в центъра на града "Тракийката", възстановена преди две години със средства на частна фирма.
Доко Доков е роден в Казанлък през 1929 година. Завършил е скулптура в Художествена академия при проф. Любомир Далчев. Член е на СБХ, има четири самостоятелни изложби в Париж, Италия, Испания и Германия. Негови произведения са притежание на частни колекционери от цял свят. Той е автор и на копието на бронзовата глава на Севт, което се намира в Историческия музей на Казанлък.
БГНЕС