10:56 | 01 октомври 04 1712

От какво и от кого зависи развитието на туризма в Казанлък

Свидетели сме в последните дни на интензивна офанзива от страна на най-различни инстанции на Казанлък: кмет, заместник-кметове, началници и директори на музеи и граждански инициативни комитети за връщане в Казанлък на новооткритите през последните години (и не само на тях) находки от траколожката експедиция “ТЕМП”. Аз лично приветствам подобни активности, но си задавам въпроса- не е ли малко закъсняла тази реакция? Не чакаме ли наготово нещо да се появи и едва тогава да се сетим, че живеем в район с изключителни находки, който е с потенциала на златна мина?! Не поставихме ли и този път каруцата пред коня?

Защо чакахме да се появят на бял свят редица сензационни и безценни съкровища? Защо не направихме нищо (въпроса задавам и на себе си) предварително, за да можем да претендираме с основание, че те трябва да останат в района, където са открити?
В същност не съм съвсем прав. Преди години основахме фондация “Долината на розите и тракийските владетели” именно с такава цел- акумулиране на средства за разкопки, консервация и експониране на обектите. Защо се допусна с лека ръка начинанието да “замине в небитието”? Спомням си добре, че основатели бяхме над 50 (!) казанлъчани. Почетният наш съгражданин Теньо Пиндарев дори изработи и запазен знак. Имахме идеи да се работи точно в посоката, в която днес започва да се работи активно. Защо трябваше да се допусне закъснение от над 10 години?
Дано усилията се увенчаят с успех! Желая го най-искрено и ако мога да бъда полезен с нещо – готов съм да помогна!
Но нека да се върна към темата, която искам да засегна

защо от край време туристическият поток

прескача нашия град и се установява в Габрово или Стара Загора? Там нямат чак такива интересни и примамливи от историческа и туристическа гледна точка обекти, нали?
Уж, имаме обекти от световно значение, а туристите минават транзитно през Казанлък, без да се задържат!
Според мен причините са няколко (без да имам претенции, че казвам нещо ново!).
Основната е, че в Казанлък няма целогодишен и атрактивен туристически продукт! Имаме няколко празника от местно и (може да се каже) национално равнище – Чудомирови празници, празник на Розата, 5-6 художествени изложби и май не се сещам за нищо друго по-атрактивно. Имаме си тракийската гробница- копие и оригинал, имаме си чудесна художествена галерия и музей с безценни съкровища, Музей на розата и Чудомир.
Имаме си домове-музеи на Дечко Узунов и Ненко Балкански (работещи, но само по заявка). Имаме си ги, но са доста остарели и с неатрактивни експозиции. Особено прашясала и неугледна е експозицията в Музея на розата.

Направиха се немалко опити

в положителна посока- проекти с ДЖАЙКА, проектът на читалище “ Искра” – постановката “Мистерии в долината”, работа на туристически информационен център – порядъчно неугледен и с недостатъчно информационни материали за Казанлък и какво се предлага на туристите. Градът вече разполага с няколко добри хотела и немалко ресторанти и заведения за хранене. Имаме ги, но погледнете имената им- колко от тях не са англоезични? Колко от тях носят дъха на Казанлък и миналото му? Как да се похвали един чужденец, че е бил в Казанлък след като не е похапнал типично казанлъшко ястие или деликатес в типично казанлъшко заведение, носещо духа и дъха на града? Май не се сещам за такова!
Имаме ли целенасочена активна рекламна политика? Колко са рекламните материали за града ни? И защо продължава “тактиката” на не съвсем доброжелателно отношение към инициативите на гражданите от страна на факторите, ресорно отговорни за туризма в Казанлък? Нали сме съграждани и еднакво ни боли за родният ни град?
Втората причина е, че обслужването в града ни

е на доста ниско ниво

Шумни заведения с неопитни сервитьори. На места и хигиената е ниво, далеч от желаното на задграничните туристи. Няколко са заведенията с отличаващо и запомнящо се меню. А местното меню е едно от нещата, което привлича туриста, отивайки в чужда страна. Местното меню е една от туристическите атракции по цял свят. Къде е нашето?
В магазините забелязваме азиатския стил на поднасяне на стоката – претрупани рафтове с китайска или турска стока на ниски цени (нищо лошо - и в Париж е така!) и дремещи или нехаещи продавачи! Къде е вниманието, обгрижването, ухажването на клиента?
Следващата сериозна причина се дължи и в самото ръководство на града (нека бъда извинен за тази дързост!)

Не може и не бива

отговорни фактори в нашият град да дават изявления като: “Абе и други ВИП персони проявяват интерес към ...., ама няма да ги поканим!” – изявление дадено пред журналисти от местните медии. Или - “И какво ще спечели Общината от това, че ще дойдат повече туристи в Казанлък? Само по 1 лев на човек!” – изявление направено по телефона.
Може би последната причина се крие и в самите нас – гражданите на Казанлък.
Какво правим ние, обикновените казанлъчани, за да привлечем повече туристи? Няколко десетки хиляди са тези, които са в чужбина. Всички имаме познати и приятели зад граница. Писахме ли им за сензационните открития? Писахме ли им, че има какво да видят в Казанлък и района? Поканихме ли ги да ни гостуват? А почистихме ли пред домовете, магазините и офисите си (да вземем пример от най-близките страни Турция и Гърция), а след това да виним Общинското ръководство, че не осигурява чистота? Направихме ли града си по-привлекателен?

Време е да се създаде обществен съвет

(ама реално работещ), който да генерира идеи, да стимулира Кмета и Общинското ръководство да ги разглежда, да участва в реализацията им, да контролира какво и как се прави в Казанлък, за да се създаде час-по скоро един цялостен, завършен, атрактивен и целогодишен туристически продукт “В долината на розите и тракийските владетели”. Продукт, който да привлече трайно вниманието на туристите от чужбина към нашия любим град Казанлък!
инж. Стефан Папукчиев

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Японски вишни ще посрещат жителите и гостите на Павел баня

6515 | 17 април 2025

Скандал в Овощник завърши със съборена ограда и изпочупени прозорци

4908 | 22 април 2025

Великденски благотворителен базар в Математическата гимназия събра 1 822 лв. за лечението на Таня Мечкова

4504 | 18 април 2025

Утре казанлъчани обсъждат с управата промените в наредбата за облика на градските пространства и сгради

4395 | 16 април 2025

Задържан е мъж, изпочупил огледалата на автомобили в Източното на Казанлък

4014 | 16 април 2025

Въвеждат входна такса за посетителите на могилата „Оструша“ край град Шипка

3788 | 16 април 2025

76-годишен самокатастрофира в Казанлък

2573 | 22 април 2025

Учениците на ПГЛПТ се срещнаха с успешни бивши възпитаници на гимназията

2535 | 21 април 2025

Министър Митов от Плевен: Случаи като този от Казанлък са срам, в редиците на МВР има нужда от преподреждане

2336 | 16 април 2025

Празнично великденско хоро събира казанлъчани на площада навръх Възкресение Христово

1479 | 18 април 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак