Без особени промени от първото четене на бюджета на Община Казанлък за 2014, днес той бе приет окончателно на второ четене. Единственото предложение бе за финансиране на волейболен турнир в Казанлък, но мнозинството съветници го отхвърлиха. Така без дебати днес бе приет и Бюджет 2014.
Днес заседание №44 на Общински съвет – Казанлък премина под влиянието на взетото решение на Правителството да не финансира нито един проект на Община Казанлък по инвестиционната програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите”. По тази програма кандидатстваха всички общини в страната, като Правителството разпредели 500 млн. лева.
Решението да не бъде одобрен за финансиране нито един от 4-те проекта на Казанлък предизвика сериозни дебати, като от трибуната се изказаха лица от почти всички политически групи, председателят на ОбС Николай Златанов, кметът Галина Стоянова и заместник-кметът Лилия Цонкова.
Повечето от изказалите се говореха, че зад неодобрените проекти се крие партийната принадлежност на кметовете на отделните общини.
„При двама заместник областни управители, съветник на областния управител Васил Самарски, депутат от управляващата коалиция Халил Летифов, Казанлък получи 0 лева от 500 милиона. Считам, че тук е мястото да обсъдим този въпрос. Ако това е тенденцията за развитие за следващите 2 години, то това е много жалко и смятам, че трябва да изразим несъгласие с този начин на разпределения на средствата в Република България“ - заяви Николай Златанов, след което даде думата на желаещите се да се изкажат по въпроса.
Радиана Стефанова от ГЕРБ обяви от трибуната, че за нея остава един сериозен въпрос: Кой точно е принципът, по който е станало разпределението на средствата. „Не мога да разбера как общини като Пловдив, Добрич, Казанлък, Благоевград нямат одобрени проекти. Община Трекляно с 600 жители има 3 одобрени проекти, Антон - 4, Чупрене - 4, Тервел - 4, Девин - 5, Кирково - 10, Сатовча - 15“ - изрази учудването си Стефанова.
Галин Георгиев от НДСВ бе категоричен, че всичко това е следствие на мръсотията, която представлява политиката в България. „Управляващите са от БСП, а кметът е от ГЕРБ, ами нормално е да се случват такива неща. Политическата ни система е объркана. За мен не е нормално определена политическа фигура, след като стане кмет да остава член на дадена партия. Това нямаше да се случи, ако кметът беше безпартиен. За всички ни е ясно, че ако бяха дадени пари за Казанлък, то госпожа кметицата щеше да натрупа точки и БСП много трудно щеше да спечели изборите. Чудя се докога това ще се случва. Какво са виновни жителите на Казанлък, че политиците се боричкат за власт за влияние, за печелене на следващи избори? Тук се повтаря ситуацията от предишния общински съвет – да се слагат пръчки в колелата на кметовете за да се спечелят следващите избори“ – заяви Георгиев, който се обърна към Васил Самарски да даде яснота, защото хората смятат, че той е виновник Казанлък да не получи пари. Самарски, обаче не пожела думата и остави това без коментар.
Янко Запрянов от „Експерти за Казанлък“ също поиска ОбС да потърси отговор от Областния управител и Междуведомствения съвет за неодобрените проекти.
Заместник-кметът Лилия Цонкова също поиска думата и обяви, че Община Казанлък ще продължи да търси финансиране за три от четирите проекта, но няма как да се кандидатства за финансиране на ремонта за Дом за стари хора с деменция. „Там от всички настанени едва 10% са от община Казанлък“ - допълни Цонкова.
Местният лидер на БСП Александър Минчев поиска да не се правят разсъждения и умозаключения, че това решение е на политическа основа. „Аз лично ще си сложа подписа под питане на Общинския съвет – Защо един град със сериозен принос за икономиката, обществено-политическия живот и като размери, който има нужда от помощ не я получава“ – изрази своето становище Минчев.
Кметът Галина Стоянова също поиска думата и се обърна към гражданите на община Казанлък. „Ръководството на Общината и ОбС се борят в Казанлък да бъдат привлечени допълнителни средства извън общинския бюджет. Независимо кой е следващия кмет и кой е сегашния, политиката на Кмета трябва да бъде такава, защото не може да се разчита само на общинския бюджет. За последните години спечелихме проекти на стойност 79 милиона. През 2014 ще облагородим Розариума и Тюлбето, ще санираме Болницата ни, ще построим претоварната станция. Добрите неща в Казанлък ще се случват и няма да позволим на никой да сложи прът в колелата ни. Ние ще се борим за тези проекти, които не бяха одобрени и ще намерим финансиране за тях. Ще ни е трудно, но удовлетворението е по-голямо, когато нещата се постигат трудно, а на Казанлък явно такава е съдбата – трудно да постига успехите си“, заяви Стоянова от трибуната на Общински съвет – Казанлък.
kazanlak.com
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...