Общинските съвети в цяла България този месец предприеха повишение на възнагражденията на съветниците, във връзка с влезли в сила от 1 януари тази година промени в ЗМСМА. Така направиха днес и общинските съветници в Казанлък. Брожения сред гражданите се зародиха в по-големите градове на стараната, където съветниците се удостоиха с възможността да взимат месечно четири цифрени заплати. Това се случи на основание промените, според които в общините с население над 100 000 души съветниците могат да си определят възнаграждения с таван 70% от заплатата на председателя на съответния ОбС, която пък е висока почти колкото на кметовете на големите градове. Такова е положението в Стара Загора, където решението предстои да се вземе на 30 януари. В по-малките градове, като Казанлък, с население под 100 000 души, таванът е 70% от средната брутна работна заплата на общинската администрация. (вижте точния текст на ЗМСМА в тази му част под видеото долу)
На практика ЗМСМА не задължава общинските съвети да вземат решение, възнагражденията да са в порядъка на поставените като таван 70% от съответната базова заплата. В правомощията им е да преценят дали да гласуват за себе си възнаграждения по формулиран от тях самите принцип за положения от местните депутати труд или пък да си гласуват символични възнаграждения, значително под въпросния таван, на ползу роду.
Как стоят нещата в Казанлък. С днешното си решение, съветниците повишиха възнаграждението, което получаваха досега за участие в сесия на Общинския съвет от 100 на 160 лева и запазиха досега действащото възнаграждение от 100 лева за участие в комисия. Така с натрупване, според ангажираността, съветникът получава месечното си възнаграждение, което, обаче не може да надвишава 70% от СБРЗ в администрацията за предходния месец. В момента заплатата в админстрацията на Община Казанлък е 662,68 лева. Т.е. местните депутати няма да получават повече от 460 лева за месец, независимо колко пъти ще се събира съвета на извънредни сесии, извън регулярните по една на месец.
Повечето общински съветници на Казанлък ще получават средно по 360 лева в обичайната ситуация – за една сесия на месец и за участие в заседанията на две постоянни комисии, тъй като всички са членове поне на две комисии, а комисиите обикновено се събират по веднъж месечно – преди съответната сесия. Това в обичайния случай прави около 55% от СБРЗ на администрацията и затова Председателя Златанов е задал такова прогнозно число в тазгодишния бюджет, който днес бе приет на първо чететене (вижте мотивите на Златанов във видеото). Когато, обаче се насрочват извънредни сесии, то съветниците ще си добавят по 160 лева за сесия и по 100 лева за комисия, ако участват в такава, която по компетентност обсъжда въпросите за извънредното заседание.
На сайта на Общинския съвет на Казанлък са публикувани имената на общинските съветници, както и броя на комисиите, в които участват. Всички общински съветници са членове на по две комисии, с изключение на Николай Ибушев, който членува само в една. Няколко от съветниците членуват в по 3 комисии. Това са Теодора Дочева Георгиева (ГЕРБ), Димитър Димитров Баяслиев (ГЕРБ), Стефан Мирчев Птичков (ГЕРБ), Румяна Стоянова Друмева (БСП), Джамал Неджипов Папарланов (ЛИДЕР). Тези, с участие в три комисии, при редовна работа за месеца ще достигат тавана от 70%, т.е. 460 лева.
От друга страна, обаче, нищо не задължава общинските съветници на Казанлък да участват реално в работата по време на сесия и да гласуват за всяко едно внесено предложение с трите възможни варианта „за”, „против” и „въздържал се”. Въпреки, че казанлъшкият общински съвет бе от първите в България, където бе въведена точна електронна система, която дава информация кой от съветниците е участвал в гласуването и кой – не, това не се отразява на заплащането им. На практика е достатъчно съветникът да се регистрира в което и да е гласуване и вече заплатата от 160 лева на сесия му се зачислява. Такъв пример наблюдаваха точно на днешната сесия местните журнлисти – имаше съветници, които влязоха, за да гласуват точката за заплатите и след това напуснаха сесията…
Съветниците днес взеха решение новите възнаграждения да влязат в сила със задна дата - от 1.01.2014 година. Така за двете сесии този месец и съответстващите заседания на комисиите те ще получат максимума.
През февриари ОбС - Казанлък също планира две заседания за месеца - едно, за да приеме бюджета на второ четене и второ, редовно за месеца по текущите въпроси.
Решението за вдигане на възнагражденията бе взето с 26 гласа "за", 0 "против" и 0 "въздържали се".
kazanlak.com
ЗАКОН ЗА МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ И МЕСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ (ЗМСМА)
Чл. 34. (1) (…в сила от 01.02.2013 г.) Общинският съветник получава възнаграждение за участието си в заседанията на общинския съвет и на неговите комисии. Размерът на възнаграждението се определя с решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой съветници.
(2) (…в сила от 01.01.2014 г.) Общият размер на възнаграждението на общинския съветник за един месец не може да бъде повече от 70 на сто от:
1. брутната работна заплата на председателя на общинския съвет за съответния месец - в общините с население над 100 000 души;
2. средната брутна работна заплата на общинската администрация за съответния месец - в общините с население до 100 000 души.