Да бъде върната в Казанлък откритата в края на август златна тракийска маска в могилата “Светицата” край Шипка и ревизия на откритите движими паметници на културата през последните 12 години в района от експедиция “Тепм” - за това ще настояват пред министъра на културата и Парламентарната комисия по култура в 39-то НС общинските съветници.
На късно заседание в понеделник вечерта членовете на комисията по култура в местния парламент се отказаха от приетото миналата седмица Предложение до президента, парламента, министъра на културата и от тона в него. На първата за тази година сесия на Общинсикя съвет, членовете на комисиите по култура и информационни средства представиха на колегите си Предложение, в което
поискаха съдействие
от президент, премиер и министър на културата за комплексно решаване на проблемите с тракийското историческо наследство в казанлъшкия регион. Старейшините настояха за създаването на Национален траколожки център в Казанлък и за издаване на липсващите до момента разпореждания на министъра на културата за всички намерени досега в Казанлъшко движими паметници на културата.
Повод за категоричното писмо на местния парламент стана извършен анализ/ дело на комисията/ на всички обстоятелства и документи, свързани с извършваните в периода 1992-2004 година археологически разкопки на експедиция “Темп”, ръководена от д-р Георги Китов. В обширния документ се казва, че “извършваните от 1992 година насам, ... под ръководството на д-р Георги Китов разкопки на могилите в Казанлъшко, не могат да се определят нито като добре премислени и планирани, нито като систематични и законосъобразни”.
От наличните за траколожките проучвания документи в местния музей и Общината ставало ясно, че въпреки факта, че повечето разкопани могили са на територията на община Казанлък, самата тя никога не е била страна в извършваните до момента разкопки, нито са съгласувани с нея, каквото е изискването на член 15, ал.3 от Закона за паметниците на културата и музеите.
Като “драстичен и смущаващ”
общинските съветници намират факта, че тазгодишните могилни проучвания са направени на база Открит лист, адресиран до Националния археологически институт, Регионалния музей в Стара Загора и Община Шипка, каквато де факто и де юре не съществува. В писмото на съветниците, от което вече е останала само част, не се оспорват научните достойнства на д-р Китов и неговата “фадромна археология”, но се подчертава, че “разкриванато на една гробница е само евтиното начало”, след което следват скъпите, но наложителни мерки по нейното запазване. Откритото писмо на д-р Китов до населението от общините в Долината на тракийските владетели, както и множеството му интервюта в пресата, бяха определени от съветниците като създаващи “излишни напрежения, неправещи чест на никого прояви на цинизъм и наглост и несочещи истинския проблем”.
От представените в Постоянната комисия по култура и иинформационни средства документи, поискани през миналата седмица от Исторически музей “Искра”, по повод правените разкопки ставало ясно и друго - намерените при разкопаването на близо 20 –те могили в района движими паметници на културата не са класифицирани като такива със световно, национално или местно значение, нито министърът на културата е разпоредил място за съхранение на всеки един от тях, каквото е изискването на чл.16, ал.2 от Закона за паметниците на културата. Това е ставало
по споразумение между договарящите се
за разкопките страни. На база съществуващ договор от 1995 година между Националния исторически музей и музей “Искра”, първият дава средства за разкопки“ на частното лице Георги Китов и прибира всичко намерено в четните по ред на разкопаване могили, а казанлъшкият музей - намереното в нечетните”. Редът по разкопаването се решавал от д-р Китов. В експедиция “Темп” имало и друг смущаващ факт: извън посочения по-горе договор,тракологът се ангажирал да кръщава могилите на свои спонсори, по техен избор. Общинските съветници са категорични, че е “грубо и недопустимо”, тъй като могилите си имат свои имена от векове.
Това е за прокурор.Искаме прозрачност при разкопките на могилите, заяви на специална пресконференция председателят на комисията по култура в Общинския съвет Васил Самарски. Той и колегите му от комисията призоваха медите за помощ в кампанията за
връщането на тракийските паметници
на културата в Долината на тракийските владетели и изразиха надежда, че прокуратурата ще обърне внимание на случая, тъй като “никой не е по-голям от закона”.
Като “казус бели” /”повод за война”/ определи последните изказвания на траколога д-р Китов председателят на ВМРО и местен парламентарист Иван Тишев.
Кметът на Казанлък Стефан Дамянов подкрепи последното решение на комисията за търсене на лоби за връщането на откритата траийска златна маска и на тракийското наследство, открито при разкопките през последните 12 години в Долината на тракийските владетели и уточни, че
трябва да се намери положително решение
на повдигнатите въпроси, без да се пали нова война”.
За допуснатите нередности при археологическите разкопки в района половината вина е на местната власт, счита кметът на Казанлък.
Като “прибързано” Дамянов определи искането на общинските съветници в Казанлък да се изгради Национален траколожки център. Липса на специалисти-траколози и на специализирано научно звено, работещо по проблемите на тракийската култура в района, са част от мотивите му за това становище.
“Уморих се да повтарям, че в Казанлък има един- единствен траколог – Евтимка Димитрова. Ако тя поеме ангажимента и намери кадри нямам нищо против в града да бъде създаден национален траколожки институт. Моята идея е, в Казанлък да се създаде национален музей на тракийската култура и ние можем да помогнем за експонирането на предметите”, така д-р Георги Китов коментира идеята на съветниците. Изложеното на вниманието на общинските съветници предложение до президента и министъра на културата, според траколога е плод “ на нечия съзнателна дезинформация, липса на информация и преднамереност”. Пред репортер на “Седмица” той бе категоричен, че цялата документация по могилните разкопки на експедиция “Темп” е изрядна. До този момент Китов не е получил нито предложението на съветниците, нито някой от тях се е срещал с него. Той определи 90 процента от прочетеното в пресата по отношение на въпросното предложение като “откровени неистини, всяка от които мога да опровергая безапелационно и безпогрешно с факти.”
В сряда в Казанлък пристигна четиричленна комисия от Министерството на културата, чиято цел бе да определи културно-историческата стойност и статут на разкритите при теренните проучвания това лято архитектурни паметници на културата в тракийските подмогилни съоръжения в Шипка, Мъглиж и село Оряховица. Комисията няма отношение към откритата златна маска, категоричен бе нейният председател Галина Пировска.
Бизнесменът Али Качан, собственик на бистро “Светицата” запозна комисията със свой проект за защитно покритие на открития преди месец тракийски гроб. Една от идеите е, под покритието да бъде изработена точна холограма на намерените ценни експонати в него.
Деляна Бобева
М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи сортировач - опаковчик, металургична продукция
За нуждите на „М+С ХИДРАВЛИК” АД, гр. Казанлък, стартираме подбор на кандидати за длъжността: Сортировач - опаковчик,...
Алекс Груп търси да назначи шофьори
Поради разширяване обема на работа търсим да назначим двама шофьора с кат. С за постоянна работа. Фирмата се...
Комплекс “Есен” гр. Казанлък набира персонал
Комплекс “Есен” гр. Казанлък, набира персонал - кухненски работници, сервитьори и бармани, за новооткриващ обект. За...
„М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи МАШИНЕН ОПЕРАТОР МЕТАЛОРЕЖЕЩИ МАШИНИ, ЦПУ
За нас: 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД....