Точно в 0:00 на 1 януари 1914 година в салона на читалище „Искра“ за първи път в обществено място в Казанлък грейва осветление, което се захранва с електричество. Така на 1 януари Казанлък става едно от малкото населени места с електричество. Не по-малко значим е факта, че електричеството е произведено от новопостроения ВЕЦ „Енина“, който е първата електроцентрала в България построена с български капитали. Електрическата централа е построена по инициатива на Стоян Стайнов, който е основател на фирмата „Братя Стайнови“ и под ръководството на сина на Стоян – Генчо Стайнов. Последният извършва проучвания за потенциала на Старата река и възможностите за реализация на ВЕЦ-а за индустрията и населението на Казанлък. Експлоатацията на централата започва през месец януари 1914 година и продължава да работи и до момента. Турбините са швейцарски, а генераторите са на немско-австрийската фирма Siemens – Schuckert. До национализацията дружество „Победа“ произвежда електроенергия, която захранва всички консуматори на територията на Казанлък и Енина.
През 1975 година ВЕЦ „Енина“ е обявен за архитектурен паметник от местно значение.
През 1993 година собствеността на електроцентралата е възстановена на акционерите на бившето ЕАД „Победа“ и техните наследници. В момента управител на новото дружество е внукът на Генчо Стайнов – доц. Д-р инж. Стефан Нанчев.
Така днес с гордост можем да кажем, че Казанлък е един от първите градове с електричество, след столицата София. В града на розите инвестицията за изграждането на електроцентралата е направена изцяло от местни предприемачи.
В Казанлък електричеството е факт 15 години преди областния град Стара Загора. Внучката на Генчо Стайнов- Радина Нанчева споделя: През 2012 година EVN Стара Загора е организирало честване на 100 години електрификация в областта, базирайки се на факта, че ЕАД „Победа“ е официално регистрирано през 2012. Все едно в София след две години да отбележат 30-годишнина на метрото, защото „Метрострой“ ЕАД е учредено през 1986-та година!?!, а столичани имат метро едва от 15 години.
Радина Нанчева и братовчед й инж. Михаил Стайнов застанаха пред камерата на Kazanlak.Com за да разкажат повече за това, което са чували и чели за ВЕЦ „Енина“ и паметното събитие на първата грейнала крушка в Казанлък:
Снимки предоставени ни от наследниците на фамилия Стайнови
Kazanlak.Com