Протестите в Института по маслодайната роза, етеричномаслените и лечебни култури в Казанлък продължават. Днес работещите в института отново излязоха покрай пътя между Казанлък и Крън и с плакати, знамена, скандирания и свирки показаха, че не искат за директор проф. Недко Недков. Работещите протестираха в своята обедна почивка, като прекараха около 30 минути в близост до пътното платно. Голяма част от шофьорите с клаксони показаха съпричастността си с протестиращите.
След поредния протест потърсихме мнението на Христо Ламбев, който е представител на КНСБ и един от научните работници, които на 7 октомври подадоха своите оставки, в знак на несъгласие с връщането на Недков на директорския пост:
„Не желаем този човек да бъде директор на Института. Той е доказал с годините, че не може да управлява ефективно този институт. След кореспонденция с министерството и академията излезе, че нашият протест е политически ориентиран. От институциите излиза, че ние сме учени с голямо самочувствие и дори и да напуснем, това няма да повлияе на оставането на Недков като директор."
„Този човек няма абсолютно никаква научна дейност, поне през годините, в които е заемал този пост. През 2005 година в Института бе назначен един бивш професор, като за година и половина той му написа над 15 публикации. Целият му хабилитационен труд бе написан от един доцент от Пловдивския университет, като за това му бе платено. Всичките му публикации са били в съавторство, като на някои колеги им е било наложено да го впишат.
Ние сме длъжни да се борим до край за нашата кауза, защото не искаме нашите имена да се спрягат редом до името на един такъв псевдо учен. Много е трудно човек да израсне в кариерата си. Работим с морално и материално остаряла апаратура. На нас ни бе заявено, че в момент на криза е важно да наблегнем на производството, а не на научната дейност.
Подавали сме много сигнали срещу Недков и на повечето от нас, в прав текст ни бе казано, че нашето академично развитие ще бъде стопирано. Факт е, че за 12 години нямаме израстване, освен на Наташа Ковачева, която стана доцент преди два месеца“ -заяви Ламбев. (Ковачева бе назначена за директор на Института по времето на Борисовото правителство, като наследи на поста същия Недко Недков, който сега е новоназначен при Орешарски)
Според синдикалиста Ламбев, случаят с канабиса, който бе открит през 2004 година на територията на Института странно е завършил без присъда.
„Под натиск, наши колеги бяха принудени да променят показанията си за въпросния скандал с канабиса. През 2003 година сигнализирахме на Недков, че съществуват такива растения в същото насаждение, в което откриха канабиса през 2004 година.
Тогава без много шум бе предприета мярка за почистване на площите, която се осъществи от хора, наети на граждански договор.
На следващата година, обаче не успяха да докажат къде са депонирани тези растения и по какъв начин са ги унищожили, ако въобще е имало такова унищожаване. Това е много съмнително, защото при далеч по-малки количества има присъди, а тук освен временна забрана да не напуска страната, а делото приключи като се излезе със становище, че има неизвестен извършител.
Аз твърдя, че той бе запознат с този въпрос още през 2003 година, защото аз лично и една моя колежка уведомихме Недко Недков още през пролетта на 2003 година“ - категоричен е пред камерата на Kazanlak.Com Ламбев.
Младият учен заяви, че нямат друга алтернатива и ще продължат протестите, защото иначе нередностите в Академията ще продължат.