УНИКАЛНА ЗЛАТНА МАСКА НА ЦАР ТЕРЕС ОТКРИХА КРАЙ ЩИПКА
Древният одриски владетел бил погребан на различни места, за да опазят останките му от врагове, категоричен е ст.с. Георги Китов
Христо Христов
Тежаща над 690 грама маска от масивно 23-каратово злато, принадлежаща най-вероятно на древния одриски владетел Терес, откри ръководителят на археологическата експедиция ТЕМП 2004 ст.н.с. д-р Георги Китов при разкопки на южния склон на могилата Светицата, недалеко от град Шипка.
Екипът попаднал на древния каменен саркофог два дни след началото на теренната работа. Гробът на древния владетел излязъл само на метър под повърхността, каменните покривни плочи били рухнали от тежестта си върху останките, уточни Георги Китов, който от десет години проучва Долината на тракийските царе и до сега е проучил над 15 гробници. Под плочите са намерени уникална, тежаща близо 700 грама златна посмъртна маска на владетеля и 15-грамов златен масивен пръст с релефно изображение на гребец с весла в лодка, най-вероятно участник в някогашните олимпийски игри.Маската е без аналог на |Балканите, категоричен е Китов. Намерените бледи нейни подобия в Микена и около Солун са били изработени от тънко златно фолио и тежат от 40 до 50 грама. Археологът е категоричен, че изобразеното на маската лице носи индивидуални черти, имало основание да бъде сравнявана с посмъртните маски на фараоните.На уникалното златно съкровище първа се натъкнала археоложката Диана Димитрова, която не повярвала на очите си.
Цар Терес е живял близо столетие преди появата на тракийския град Севтополис, останал под водите на намиращия се наблизо язовир Копринка. Златният пръстен с изображението на гребеца-олимпиец най-вероятно е бил подарен на владетеля, той носи ясните белези на майстор-ювелир. В гробната камера са открити само част от останките на едър мъж, горна челюст, парче от череп и кост, най-вероятно от ръката му.
Георги Китов предполага , че става дума за тракийски ритуал, при който тялото на починалия владетел било разчленявано и погребвано на различни места, за да не бъде похитено от иманяри или врагове.По сходен начин бил погребан митичният певец Орфей, разказва една от легендите. В единия край на камерата, която е с внушителните размери от 3,5 х2,2 м е открита и напълно запазена бронзова ризница, състояща се от две части, находката ще позволи най-после да бъде разгадан начина на закопчаването й. Сред първите, поздравили с находките археолозите бе и председателят на БАН, академик Юхновски. Най-вероятно златните предмети и сребърните и керамични ритуални съдове ще бъдат съхранявани в археологическия музей на БАН, а техните копия ще влязат във фондовете на казанлъшкия музей “Искра”, уточни директорът му ст.н.с. Косьо Зарев.
Все още сме в самото начало на теренните работи, не изключвам нови изненади, допълни шефът на експедиция ТЕМП 2004, той очаква в непосредствена близост със саркофага да попадне на основите на цялостен ритуален комплекс.
Комплекс “Есен” гр. Казанлък набира персонал
Комплекс “Есен” гр. Казанлък, набира персонал: кухненски работници и сервитьори. За контакти на място в к-с “Есен”,...
М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи сортировач - опаковчик, металургична продукция
За нуждите на „М+С ХИДРАВЛИК” АД, гр. Казанлък, стартираме подбор на кандидати за длъжността: Сортировач - опаковчик,...
Алекс Груп търси да назначи шофьори
Поради разширяване обема на работа търсим да назначим двама шофьора с кат. С за постоянна работа. Фирмата се...
„М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи МАШИНЕН ОПЕРАТОР МЕТАЛОРЕЖЕЩИ МАШИНИ, ЦПУ
За нас: 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД....