Вокалната група „Камертон“ от Казанлък се завърна от Пазарджик, където участва в Петото издание на международния фестивал "Израел – Моят възлюбен”. Фестивалът се проведе в препълнената зала „Маестро Георги Атанасов. Развети знамена и оригиналните костюми на участниците предизвикаха бурни аплодисменти, по време на откриването. Солисти, хорове, вокални групи и танцови състави се готвеха усилено през последните месеци и сега бяха дошли да покажат най-доброто от своето изкуство. Фестивалът беше посветен на 65 години от създаването на държавата Израел и 70 години от спасяването на българските евреи. Организатор на събитието бе Екатерина Тодорова, която с нестихващ ентусиазъм събира под един покрив еврейски и християнски общества и осигури платформа за културно и духовно сътрудничество не само в рамките на формата, а и след това.
Под звуците на шофара и след прозвучаването на химните на Израел и България бе дадено началото на културната програма. Фестивалът беше открит от казанлъшката група „Камертон“, която още с първото си изпълнение изправи залата на крака. В репертоара бяха включени песни от израелския фолклор, литургична музика, както и съвременна естрада. Групата успя да издаде албум изцяло на иврит специално за това мероприятие. Соловите участия на известния казанлъшки фризьор Станимир Нанчев- Стенли, както и останалите солисти: Марияна Бончева, Стефан и Диляна Боюклиеви, Лили Проданова, Павел Буюклиев и Нели Буюклиева бяха горещо аплодирани от всички участници на фестивала.
Изненадата на фестивала от втория ден беше участието на хора на медиците „Родина“ с диригент Мая Василева към Министерството на здравеопазването, които поднесоха оригинална и разнообразна програма. Прозвучаха „Хор на евреите“ и „Арията на свещеник Захария“ от операта „Набуко“ на Верди, както и много песнопения на иврит. Гост на фестивала беше заместник-ръководителя на посолството на Израел в София - госпожа Саусан Хасон. Тя говори пред събралите се участници за трайните връзки между двата народа в исторически план и за признателността на Израел към проявения героизъм при спасяването на българските евреи от геноцида на Хитлер. „В настоящето събития като това са послание за партньорство между двата народа, което ще ги изведе до още по-успешно сътрудничество“ – допълни още г-жа Хасон. Голям интерес за гостите на фестивала предизвика участието на еврейския вокален ансамбъл „Агада-Бенедикт Молхов“ с арт директор и диригент Дориан Молхов към организацията на евреите в България „Шалом“.
В парк-остров „Свобода“ група „Камертон“ представи песните от албума „Рахем“ /на български „Милост“/. Концертът беше открит с оригинален молебен за мир и благоденствие на двата народа. На присъстващите бяха раздадени разноцветни балони с хелий, на които те можеха да напишат своите пожелание и молитви. Балоните бяха пуснати едновременно и под бурни аплодисменти те полетяха към небето. Гледката беше неповторима. Специален гост на този концерт беше изтъкнатия певец от еврейски произход Етиен Леви, който е неизменен участник на фестивала още от учредяването му през 2001 г. Концертът завърши с празнична заря.
Специални гости на фестивала тази година бяха музикално-танцова формация от Украйна с ръководител Анжела Портаненко. Интересното при тях освен оригиналните танци и песни бе самото им появяване на сцената - flash mob. То започна от публиката към сцената като предварително част от изпълнителите на групата се бяха разположили в залата сред зрителите. В даден момент един от певците запя припев от песен, което в първия момент звучеше безсмислено, дори смущаващо, но впоследствие, когато и останали участници един по един се включиха и запяха заедно, се получи невероятен ефект. Заедно с музикантите и певците заеха местата си на сцената. Спектакълът се допълни от танцовите хрумвания на група танцьори с многоцветни носии, които изпълниха сцената с неповторимо усещане за красота и фестивално настроение.
Във фестивалната програма се откроиха още изпълненията на група „Менора“ от Бургас и творческия колектив „Дулсе Канто“ от София с ръководител Лика Ешкенази към организацията на евреите в България „Шалом“. Истинска наслада ни поднесоха и гостите от град Варна с художествен ръководител Нели Ковальова. Гвоздеят на програмата беше концерта на световно известният тромпетист от Тел Авив и единствения изпълнител на шофар – Арик Давидов, който взриви залата с оригинални и виртуозно изпълнени класически и естрадни произведения. По време на концерта зрителите можеха да се насладят на оригинална мултимедийна продукция в синхрон с изпълненията на тромпетиста.
В последния ден събитието продължи на открито на площад „Константин Величков”. Група „Камертон“ отново поднесе изненада с песни, непредставени досега на фестивала. Танцова група „Бейт самеях“ с ръководител Ирена Бояжиева танцуваха оригинални танци свързани с библейски теми.
Следващото издание на фестивала ще се проведе през юли 2015 г.
Автор: Стефан Боюклиев
Фотограф: J Nan