“Средствата предоставяни от присъединителните фондове България не усвоява поради липсата на ефективност, на административен капацитет, неумение и особени отношения в рамките на изпълнителната власт. Трагично е положението с усвояването на тези средства и това ще бъде един от сериозните проблеми пред България по отношение на датата 2007 година”, коментира в Казанлък депутатът от Коалиция за България Димитър Димитров, на база направените анализи по доклада за усвояването на средства от предприсъединителните фондове – ИСПА и ФАР, чието обсъждане започна миналата седмица в Народното събрание. Той се позова на парадоксални факти в тригодишния мандат на управляващите : от 30 представени проекта пред делегацията на Европейската комисия са одобрени 19, 11 са отхвърлени. Едва 14,7 процента от средствата по ИСПА са усвоени, според данните в доклада на министър Милен Велчев за изпълнение на бюджета за 2003г. “Става дума за милиони евро, предоставени от ЕС, които България не може да усвои по различни причини”, заяви Димитров, като поясни, че основната причина е сериозни съмнение за корупционни схеми, предвид факта, че проектите, с които България кандидатства, се представят от неправителствени организации, регистрирани месец преди това, представят се от структури, които нямат опит, управленски и кадрови капацитет.
Според Димитров, липсват основни параметри за ефективни проекти, които целенасочено търсят решение на проблемите. Липсва национален план за регионално развитие, който да координира цялостната дейност по усвояване на средствата от въпросните фондове.
В политическата позиция на БСП се настоява до 15 дена министър председателят да направи предложение за отстраняване на досегашните проблеми в действията на изпълнителната власт, дори ако се налагат и персонални промени в състава на Министерския съвет.