11:15 | 25 март 13 2285

Почти четвърт век почитаме Чудомир в нарочни дни

Почти четвърт век почитаме Чудомир в нарочни дни / Новини от Казанлък

Чудомирови празници в Казанлък за първи път се организират през 1970 година. Посветени са на осемдесетата годишнина от рождението на писателя-художник и се провеждат на 25 и 26 март.

Двудневното събитие е наречено Чудомирови литературни дни, няколко години по-късно е наречено празници.
За да почете гениалния творец три години след смъртта му в Казанлък пристига цяло съзвездие от писатели, поети и научни работници, сред които Серафим Северняк, Орлин Василев, Владимир Голев. Свои студии върху творчеството на Димитър Чорбаджийски представят проф.Розалия Ликова, Петър Пондев, Атанас Стойков.
Специално написано от акад.Георги Караславов „Слово за Чудомир“ е прочетено на сесия, организирана от местната власт преди 43 години.

Първият носител на литературната награда „Чудомир“, Петър Незнакомов, я получава на сцената на читалище „Искра“.
Актрисата Мара Пенкова изнася рецитал по Чудомирови творби.
През годините се спазва традицията да се чества Чудомир чрез поредица от прояви, някои от тях се провеждат паралелно с Празника на розата.

С времето в празниците организаторите включват художествени изложби, национален рецитаторски конкурс с участие на студенти от НАТФИЗ, концерти и театрални спектакли.
От 20 години Чудомирови празници се организират от фондацията, носеща името на писателя-хуморист.

Виж още: Пълна програма на Чудомирови празници 2013
 

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Гражданският консултативен съвет проведе среща с жителите на квартал „Крайречен“

11193 | 12 юни 2026

Моторист загина при катастрофата край Шипка

7899 | 13 юни 2026

Колективен трудов договор в системата на предучилищното и училищното образование бе подписан в Павел баня

5993 | 12 юни 2026

Катастрофа между три автомобила временно ограничава движението в района на село Черганово

5892 | 10 юни 2026

Традиционният мотосъбор организиран от клуб „Черните рози“ ще се проведе на 12 и 13 юни край Казанлък

5847 | 09 юни 2026

Проект Бузлуджа напредва

5395 | 09 юни 2026

Нови забавления в любимото “Рибарско място“ край Казанлък

3527 | 15 юни 2026

Шампионите от „Единство“ подариха титлата на кмета на Гурково

2907 | 11 юни 2026

Хаджиеновци и тази година бяха креативни, технични и различни на своя юбилеен Технофест

2843 | 09 юни 2026

46-годишен моторист е в болница след катастрофа в казанлъшкото село Дунавци

2577 | 15 юни 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак