Вдигат паметник на Вейсел паша край Шейново
Христо ХРИСТОВ
Националният комитет за възстановяване на войнишките паметници на свое заседание от края на април т.г е взел решение да се издигне мраморен обелиск в памет на загиналите при прохода Шипка 14 000 турски войници, съобщи зам.-председателят на организацията Йордан Маринов. Междувременно според него били проведени разговори с военните аташета на Русия и Украйна, които не се възпротивили на идеята. Йордан Маринов се свързал с военното аташе на Турция у нас и от него получил подкрепа, включително и обещание паметният знак да бъде издигнат със средства на турската държава. Като своеобразен отговор аташето предложило нашенци да заплатят поставянето на мраморна плоча в района на Одринската крепост, където почиват костите на над 1500 български воини, загинали при щурма й през Балканската война.
Имаме пълна готовност да реализираме намерението си, избрано е и подходящо място - мраморният блок с надписа в памет на загиналите през 1877-1878 година турски воини под командването на Вейсел паша ще бъде поставен край село Шейново, уточни Маринов. Според него решението било взето единодушно от ръководството на комитета. Допълнителни подробности щели да бъдат обсъдени по време на предстоящите чествания на годишнината от гибелта на войводите Хаджи Димитър и Стефан Караджа през юли на връх Бузлуджа.
Председател на националния комитет за възстановяване на войнишките паметници е бившият заместник-министър на отбраната в кабинета на Иван Костов Здравко Зафиров, а сред членовете на ръководството са кметовете на Карлово и Казанлък. Самият Йордан Маринов е и секретар на общобългарския комитет "Генерал Иван Вълков", откъдето неотдавна лансираха идеята в центъра на Казанлък да бъде издигнат паметник на о.з. генерала, покрил се с мрачната "слава" на човек, разпоредил изтребването цвета на българската интелигенция през 1923-1925 г.
Идеята получи неочакваната подкрепа от казанлъшките общински съветници, които вече гласуваха "за" реализацията й.
Йордан Маринов отхвърля като безпочвени обвинения, че с идеите си двата комитета всъщност пренаписват историята на България. Атаките срещу комитета им били инспирирани от "малка групичка пенсионери, които се титулуват за антифашисти". Първоначално край Шейново ще има само мраморна плоча, а след две години ще бъде издигнат и паметник. "Ако плочата оцелее, това означава, че сме скъсали с мрачното си тоталитарно минало и сме прегърнали безрезервно европейските ценности", допълни Маринов.
От областното ръководство на ДПС - Стара Загора, отрекоха да имат нещо общо с идеята и коментираха, че така само се подклаждат националистически напрежения.