15:40 | 03 март 13 5664

Видео: На 3 март връх Шипка събра над 10 хиляди българи

Видео: На 3 март връх Шипка събра над 10 хиляди българи / Новини от Казанлък

Около 10 хиляди души от цялата страна се качиха на връх Шипка в днешния празничен 3 март. Днес България празнува 135-та годишнина от Освобождението си, като хиляди българи предпочетоха да се изскачат до Паметника на Свободата. Едва 500 души останаха на площада под върха, за да чуят словата на кмета на Габрово Таня Христова и на Министърa в оставка, отговарящ за управлението на субсидиите от Европейския съюз Томислав Дончев. Преди речите на политиците панихида за загиналите войни отслужи  Великотърновският митрополит Григорий. Веднага след словата на Григорий, група активисти на ВМРО със знамена на партията и национални трикольори напусна събитието и не изслуша речите на политиците, а с викове „За България – свобода или смърт”, „Героите не умират” и „На бой за народа свой”  тръгна към Паметника на върха. Прeз цялото време хилядите българи се движеха в района около връх Шипка, Орлово гнездо и Паметника на Свободата и не стояха на мястото на официалните речи, на площадчето под стълбите към паметника.

В своята реч Томислав Дончев заяви :„Да затаим глас и да отворим не само ушите си, но и умовете и сърцата си, за да чуем, че е имало българи, които доброволно са предпочели не уюта на пълния корем и топлата стая, а дни на стържещ прах барут и олово. Да се молим да има такива хора и днес и два пъти повече да се молим, да не се налага такива дни да дойдат отново. Последният урок е - как от разрушението , от справедливия гняв - да започне съзиданието. Този урок още го учим, а изпитът за него е скоро. Днес имате възможност да избирате: да сте там където е бурята, където силата надвива болката, или там - където на топло само коментират; да сте там където гърми и трещи, или да сте там - където гърмят само ръкопляскания; да пазите свободата, или само спомена за нея; да превърнете свободата в прогрес, или да изберете перманентната революция. На героите на свободна България  – слава, на днешните българи – непокорство, в стремежа за съзидание; на водачите ни – смирение и мъдрост. Бог да пази България!”

След официалната част в подножието на върха, официалните лица, сред които бяха и кметът на Община Казанлък Галина Стоянова, председателят на ОбС-Казанлък – Николай Златанов, областните управители на Габрово и Стара Загора,  генералният консул на Руската федерация в Русе Владимир Клеманов и др., положиха венци и цветя на паметника на Свободата.

Днес през целия ден хиляди българи изкачваха връх Шипка. Колоната от паркирали автомобили от върха към Казанлък бе дълга над 7 километра. Мерките за сигурност бяха повече от друг път, като жандармерия и полиция охраняваше събитието, за да няма безредици в празничния ден.

Галерия със снимки/вижте тук/

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7344 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4167 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

4044 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3904 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3769 | 09 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3513 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3509 | 10 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3338 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

2954 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2804 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак