Пълния текст:
През последните няколко седмици публичното пространство бе изпълнено с множество неистини, резултатите от които са, че ЕРП-тата, и в частност EVN България, станаха обект на политическо, а не на експертно говорене.
Сега, ние представяме фактите за EVN България и се надяваме, че с това ще дадем отговори на поне някои от основните отворени въпроси, пред които сме изправени днес:
• Приватизационните договори на електроразпределителните дружества винаги са били предмет на голямо обществено внимание.
• Поради това и защото бихме искали да спрем спекулациите, разпространявани в публичното пространство през последните дни, ние решихме да публикуваме днес на нашата интернет страница текста на договора.
• Както сами ще се убедите от текстовете в договора, те не предвиждат „гарантирана печалба“ или „гарантирана норма на възвръщаемост“ за EVN България. Често цитираната „гарантирана норма на възвръщаемост от 16% за първите три години“, не е включена в договора. В регулаторната рамка на тогавашния регулаторен период, определен преди приватизацията от 2005 г., е предвидено да има възвръщаемост от 16% за първите три години. Тъй като Регулаторът никога не одобри реалните разходи на дружеството в пълния им размер, това което EVN България фактически достигна като норма на възвръщаемост е средно 5,85%. Капиталовите пазари за този регион очакват средна капиталова норма на възвръщаемост от около 8%.
• От влизането си на българския пазар през 2005 година, EVN инвестира повече от 1,1 милиарда лева в енергийна инфраструктура, клиентско обслужване и ефективност. Това е седем пъти повече от инвестициите, направени в мрежата за същия период от седем години преди приватизацията.
• Компанията също така е платила 400 милиона лева данъци и социални осигуровки. Така, заедно с парите, платени за придобиването на компанията, държавният бюджет е получил допълнително 1,1 милиарда лева от EVN.
• От приватизацията през 2005 г. досега EVN България винаги е настоявала да инвестира всеки лев (това, което остава за компанията след плащането на данъците и социалните осигуровки) обратно в мрежата, за да компенсира дългите години на изоставане в развитието на инфраструктурата. Целта ни винаги е била да намаляваме технологичните загуби, да подобряваме качествените показатели и сигурността на доставките. Когато заради решения на Регулатора парите за инвестиции не бяха достатъчни, EVN взе банкови заеми от 100 милиона лева, за да запази темпа на инвестициите.
• В резултат на своите усилия EVN България успя да намали технологичните загуби по мрежата с над 5 % за последните седем години.
• Единственият път, когато компанията изплати дивидент в размер на 5 милиона лева на своите акционери, беше през 2010 година. Това стана след изричното настояване на българското правителство.
• През настоящия ценови период (юли 2012 г. - юли 2013 г.) само 5,7 % от сметката, заплащана от всеки клиент остава за EVN България. Това означава, че от всеки лев, платен от клиентите, компанията получава само 5,7 стотинки. През 2008 година тази сума беше 17 стотинки.
• EVN България стриктно прилага българското и европейското законодателство.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...