13:41 | 24 януари 13 2646

В Розова долина има театър и музей, но няма тротоари

В Розова долина има театър и музей, но няма тротоари   / Новини от Казанлък

Кметът представи състоянието на Розова долина в навечерието на  90-тата годишнина на общината. Той отбеляза, че Розова долина вече е постигнал по-голямата част от своите цели през 2012-та, включително и по-далечни поставени цели, като въвеждането на нова система за телефонни тревоги и непрекъснатия напредък в корекцията на павираните пътища. Кметът каза, че  2012 е била  първата година от повече от десетилетие, в която кметството на Розова долина не е разчитало на допълнителни средства от капиталовите резерви, за да се балансира бюджета. Розова долина включва много грижовни хора, които ценят добросъседското взаимодействие, каза още кметът Тим Плъмър.

Няма грешка. Просто Розова долина е квартал с 90-годшна история, който за 200-годишна Америка може да се похвали със завидни корени. А тази новина  е съвсем истинска – поместена в регионалната преса на Делъуеър, Пенсилвания съвсем наскоро. Кметът на квартала, носещ името Розова долина, е отчитал бюджета за миналата година и е очертавал плановете на кметството за новата бюджетна година. Любопитното в случая е името на квартала, а не едновременното бюджетиране там и тук, което в началото на годината се прави в целия монетарен свят.

Квартал Розова долина се населява от 944 жители и има към 350 къщи. В американския ни „адаш” живеят предимно бели - 95.34%,  1.59% са афро-американци,  малко азиатци и около 2% латино, като коренното континентално население (Native Americans, т.е индианците) са едва 0.11%. Всъщност Делауеър (Делауеър Каунти, щата Пенсилвания е градът, в чиято територия е квартала) е индианското племе, живяло в региона до пристигане на европейците. В САЩ има и отделен щат Делъуер, нашумял като американската Швейцария, както и река Делауеър, близо до „нашия” квартал. Интересно е още, че самият Делъуеър Каунти не е точно град в урбанизираната представа, а се състои от общностите, в непосредствена близост до град Филаделфия, една от тези общности е малкия квартал Розова долина, с площ 1,8 кв. км, разположен до близкия язовир, наречен също Розова долина. Кодът на квартала, по още едно странно съвпадение - е 610 (само, че телефонния). И още нещо подобно с Казанлък – Розова долина е създаден през 1901 като квартал на художници и занаятчии, но от 1910 занаятчийското производство избледняло и кварталът е станал предградие на Филаделфия, от изключителна важност за региона, заради типичната си американска архитектурна забележителност.

Една от най-забележителните сгради там е старата мелница, в която и днес се помещава създадения през 1923 година Театър Hedgerow - продължение на единствения дълги години американски професионален репертоарен театър. Селището  има и арт музей-галерия, съхранила историята на създаването му. Rose Valley (Розова долина)  е  създаден по идея на Уил Прайс, като въплъщение на утопичното английско селце, описано от Уилям Морис в „Новини от нищото” (News from Nowhere). Rose Valley  първо е било движение на изкуствата и занаятите и създателите изкупуват земята, за да създадат уникалната архитектура на селището, в което да творят художници и да се продават стоки на изкуството.  Идея на основателите отпреди век е била в общността да „процъфтява” креативността, която да е уникална в Света и това творческо начало да бъде отправна точка за всички, които се интересуват от изкуства и занаяти в Америка.

Легендата, която се разказва в съвременна Америка за квартала, го описва като приказно място със скупчени къщи, покрити зад жив плет, някои досущ излезли от книгите за хобити и елфи. Няма кой знае какви цивилизовани удобства там – няма бензиностанция, няма магазин, няма и тротоари или алеи, които да те отведат до причудливите къщички, но ако все пак някой смел съвременен рицар успее да намери удобно и безопасно място за паркиране, ще забележи, че сградите в Розова долина са много по-различни от тези в големите градове. До квартала има асфалтов път – разбира се, това е булевард Розова долина, който свързва селището с по-големите магистрали, водещи до знаменитите улици на Филаделфия.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Спецакция на пътя Стара Загора-Казанлък: Проверени 121 МПС и 29 връчени електронни фиша

21297 | 04 декември 2024

В неделя, предаването “Да хванеш гората“ ни среща с казанлъчанинът Константин Бойчев

11990 | 07 декември 2024

Коя е Наталия Киселова - новият председател на парламента

11959 | 06 декември 2024

Пешеходка на 76 години е загиналата на място, след пътен инцидент с товарен автомобил в село Ветрен

7339 | 09 декември 2024

Подаряват 20 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета в Казанлък тази неделя

6810 | 04 декември 2024

Областният управител на Стара Загора: Министерски съвет решава съдбата на паметника на Бузлуджа

6754 | 04 декември 2024

Арестуваха двама, нанесли побой на управител на ресторант в Павел баня

6094 | 09 декември 2024

Задържаха 25-годишен за нанесен побой на приятелката си в Казанлък

5175 | 06 декември 2024

Казанлъчанката Стела Кехайова е сред номинираните за тазгодишните награди “Човек на годината“ на Българския хелзинкски комитет

5106 | 04 декември 2024

Лидерът на БСП – Казанлък: Един чиновник, временно представляващ държавата, се подиграва с жителите на общината

3876 | 04 декември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак